John Kerry: Rusya ve Suriye hakkında savaş suçu soruşturması açılmalı.

Kerry, sivillere, hastanelere ve diğer sağlık kuruluşlarına karşı düzenlenen saldırıların.....

08 Ekim 2016 Cumartesi 01:13
John Kerry: Rusya ve Suriye hakkında savaş suçu soruşturması açılmalı.
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rusya ve Suriye'nin, siviller ve hastaneler üzerine bomba yağdırdığını, iki ülke hakkında savaş suçu işledikleri gerekçesiyle soruşturma açılması gerektiğini söyledi.


Dışişleri Bakanlığı binasında, Fransız Dışişleri Bakanı Jean Marc Ayrault ile ikili görüşmeye başlamadan önce, gazetecilere yaptığı açıklamada, Fransa’nın Suriye, terörizm ve başka uluslararası sorunların çözülmesi için çabalayan ve önemli katkıları bulunan bir ülke olduğunu ifade etti. Suriye’deki gelişmeleri de değerlendiren Kerry, “Rejim, dün gece Suriye’de bir başka hastaneye daha saldırdı, 20 kişi öldü, 100 kişi de yaralandı. Rusya ve Suriye rejimi, hastaneleri, sağlık kurumlarını, çocukları, kadınları neden vurduklarını tüm dünyaya açıklamak zorundadır” dedi.

Bu tür girişimlerin ciddi bir savaş suçu olduğunu söyleyen Kerry, “Bunlar savaş suçu soruşturması açılması için yeterli nedenler. Bu saldırıları yapanlar, yaptıkları bu hareketlerden dolayı sorumlu tutulmalıdırlar” diye konuştu.

Kerry, sivillere, hastanelere ve diğer sağlık kuruluşlarına karşı düzenlenen saldırıların kaza olamayacağını belirterek “Artık kaza diye açıklanamaz, kaza bahanesini geceli yıllar oldu. Sivilleri terörize etmek, askeri hedeflerinin önüne çıkan herkesi öldürmek, hedeflenen bir strateji” dedi.
DHA 
loading...

    Yorumlar

Tümü Anket
İDAM yasası çıksın mı?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv