Bakanı Berat Albayrak'tan...
Bakandan 'bor madeni' müjdesi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, bor madeni kullanımının demir-çelik ve tarım sektöründe verim artışı sağladığını belirtti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer'in, demir-çelik sektöründe ve tarımda bor madeninin kullanımının yaygınlaştırılmasına yönelik çalışma yapılıp yapılmadığı yönündeki sorusuna yanıt verdi.

12 ADET DEMİR-ÇELİK FİRMASI TESİSLERİNDE BOR MADENİ KULLANILIYOR

Bakan Albayrak, demir-çelik sektöründe tozlaşan cürufa bor ürünü ilave edilerek kompakt yapıda cüruf elde etmek amacıyla yapılan çalışmaların başarılı sonuçlar verdiğini ve 12 adet demir-çelik firması tesislerinde bor madeninin kullanılmaya başlandığını açıkladı.

BORLU GÜBRE TARIM FUARLARINDA TANITILIYOR

Bakan Albayrak, bor madeninin tarım alanlarında kullanımıyla ilgili olarak da "Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından tarım alanında kullanıma yönelik üretilen Etidot-67 ürününün pazarlama ve tanıtım faaliyetleri kapsamında 2016 yılında yurt genelinde düzenlenen 15 adet Tarım Fuarına katılım sağlanmış, katılımcılara ürünün kullanım ve etkilerine yönelik olarak bilgiler aktarılarak deneme kullanımlar için numune ürünler verilmiştir" dedi.

ÇİFTÇİLER BİLGİLENDİRİLİYOR

Yurt genelinde 16 Bölge Müdürlüğü ve bu Bölge Müdürlüklerine bağlı 1625 kooperatifi bulunan Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri kanalıyla ürünün satışının yapılabilmesi için protokol imzalandığını açıklayan Bakan Albayrak, "Yapılan anlaşmaya istinaden 2016 yılında Tekirdağ, Balıkesir, Trabzon, Antalya, Mersin, Samsun ve Sakarya Tarım Kredi Kooperatifi Bölge Müdürlüklerinde toplam 150 Kooperatif Müdürlüğüne ürünün tarımda kullanım ve etkilerine yönelik olarak hazırlanmış olan sunumlar yapılarak çiftçilerimizin kullanması için numune ürünler verilmiştir" şeklinde açıklamada bulundu.

TARIM-BOR ARAŞTIRMA VE UYGULAMA PROGRAMI

Diğer taraftan, ülkemizde borlu gübre kullanımının araştırılması ve uygulanmasına yönelik olarak, Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN) ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) işbirliğinde 2011 yılında "Tarım-Bor Araştırma ve Uygulama Programı" başlatılmıştır.

BOR MADENİNE DUYARLI 19 ÜRÜNE DESTEK

Program kapsamında, borun tarım sektöründe sistematik ve etkin kullanımını sağlamaya yönelik olarak bor kullanımına en fazla duyarlı bitkilerden başlamak üzere 19 adet projeye destek sağlandığına dikkat çeken Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, "Program kapsamında bor uygulaması sonucu ayçiçeğinde (Trakya Bölgesi) %10-20, şeker pancarında (Konya, Afyon, Karaman ve Eskişehir Bölgelerinde) %6-15, patateste (Niğde ve Nevşehir Bölgesi) %5-19, fındıkta (Samsun, Ordu, Giresun ve Trabzon Bölgelerinde) %25-30, çayda (Doğu Karadeniz Bölgesi) ise % 8-22 arası, mısırda (Adana ve Osmaniye Bölgesi) %3-19, buğdayda (Konya, Karaman, Eskişehir ve Ankara Bölgelerinde) %12,5-21, sanayi domatesinde (Manisa, Bursa, İzmir, Yalova ve Balıkesir Bölgelerinde) %8-35, sera domatesinde (Antalya Bölgesi) % 4-14,5 arası verim artışları sağlanmıştır" ifadesini kullandı.

Bakan Albayrak, söz konusu çalışmalarda kazanılan tecrübe ve bilgi birikiminin, BOREN, Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü ve TAGEM işbirliğinde 16-18 Kasım 2016 tarihinde Ankara'da düzenlenen "Uluslararası Tarımda Bor Sempozyumu" ile yerli ve yabancı akademisyenler, ziraat kuruluşları, gübre üreticileri ve ilgili sektör temsilcileri ile paylaşıldığını da sözlerine ekledi.

 
Anahtar Kelimeler:
Bor Madeni
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.