Sigorta priminiz düşük ücretten yatırılıyorsa..
Asgarî ücretten yatan sigorta primleri yargı kararıyla yükseltiliyor

İşçinin maaşı bordroda düşük ücretten gösterildiğinde her şeyden önce bu emeklik dönemi geldiğinde alacağı emekli maaşına olumsuz etileyecektir. Bilindiği gibi sosyal güvenlik kurumları artık emekli maaşı saptarken genel ortalamayı (tüm çalışma süresi) esas almaktadır.

İşçinin Sosyal güvenlik kurumlarından hastalık ve raporlu olunan dönem süresince alacağı geçici iş göremezlik ödeneği ve işsiz kaldığında (hak kazanırsa) Türkiye İş Kurumundan alacağı işsizlik sigortasından alacağı işsizlik sigortası da bordroda beyan edilen ücret üzerinden yapılmaktadır.

İşçi bordroda gerçek ücretten düşük gösterildiğinde yine kıdem ve ihbar tazminatı brüt ücret ve eklentileri baz alınarak hesaplandığından ortaya önemli kayıplar çıkacaktır. Bunun dışında işçinin çalışma gün sayısının eksik beyan edilmesi de benzer kayıplara yol açacaktır. Her şeyden önce emeklilik ve SGK prim gününe bağlı olarak kazanılan bazı haklar bakımından işçi önemli kayıplara uğrayacaktır

İşçi bakımından önem arz eden bir diğer konuda iş sözleşmesinin sona eriş biçimine bağlı olarak gerek eksik gün gösterilmesi ve gerekse ücretin düşük gösterilmesi ayrı ayrı sorunlara neden olacaktır. Eksik gün gösterildiğinde işçinin kıdem ve ihbar tazminatına hak kazanabilmesi bakımından gerekli olan süreye ulaşması güçleşebileceği gibi tazminata esas ücreti de etkilenecektir. Ücreti düşük gösterilen işçinin tüm bu ödemeleri bu düşük ücretten yapılacağından ortaya ciddi bir kayıp çıkmaktadır. Görülebileceği gibi bu konunun yaratacağı olumsuzluklar saymakla bitmiyor.

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi. E.8001-K.12296 nolu kararında “İşçinin çalıştığı süreye ait sigorta primleri tamamen ödenmemiş veya gerçek ücretine göre noksan ödenmiş ise, davacı işi kabul etmemekte ve iş akdini feshetmekte haklı olur. Böyle olunca da ihbar tazminatı alamaz ise de, kıdem tazminatına hak kazanır” demiştir. Görüleceği üzere yüksek yargıda konuyla ilgili işçinin lehinde karar vermiştir. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi 2007/1414 nolu kararında işçinin ücretinin sunulan belgelerden ziyade yaptığı işe ve işçinin pozisyonuna bağlı olarak değerlendirmiş meslek odalarından o mesleğin piyasa rayici olan ücretleri istenerek buna göre karar oluşturmuştur.

Yargıtayın İçtihatları Birleştirme Kurulu 07.10.1953-8/7 Kararında Bir akdin şekil ve şartlarını tayinde, iki tarafın gerek sehven gerek akitteki hakiki maksatlarını gizlemek için kullandıkları tabirlere ve isimlere bakılmayarak onların hakiki ve müşterek maksatlarını aramak lazımdır” hükmü ile muvazaayı tanımlamış, Devletin vergi ve sigorta primi alacağını daha az ödemek için işveren ile işçi arasında yapılan anlaşmalar muvazaalı işlem olup başından itibaren geçersiz olduğunu belirtmiştir.

İş Kanunumuzun 24-II e bendi “İşveren tarafından işçinin ücreti kanun hükümleri veya sözleşme şartlarına uygun olarak hesap edilmez veya ödenmezse,” diyerek işçiye haklı nedenle derhal fesih hakkı tanımaktadır. 24. maddesinin e fıkrası da işçinin bu nedenle işten derhal ayrılmasına ve birikmiş kıdem tazminatını da talep etmesine olanak sağlar.

İşveren primlerinizi gerçek ücretinizden ödemezse, hapis cezasına bile katlnmak durumunda kalabilir. Ayrıca bugüne kadar aldığınız net tutar ne ise onu ödemek zorunda. Maaşınız düşüremez. Eğer gerçek ücretinizin brüt tutarı üzerinden prim ödemezse ileride alacağınız emekli aylığı her ay için 2 TL düşer. Yargıtay, yüksek maaş aldığı halde primi gerçek ücretten yatırılmayanların, kıdem tazminatını alarak işten ayrılabileceğine hükmetti.

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, sosyal güvenlik primleri asgari ücretten gösterilen ve fazla mesai ücretleri ödenmeyen işçinin iş akdini feshetmesini haklı buldu. Daire, "İşçinin SSK primlerinin, hiç yatırılmaması veya gerçek ücretten yatırılmaması ile fazla çalışma ücretlerinin ödenmemesinin, işçiye iş akdini haklı nedenle fesih imkanı verdiğinin tartışmasız" olduğunu vurguladı.

Muhteviyatı (kapsamı) itibariyle, yanıltıcı belge düzenleme sayılan gerçeğe aykırı bordrolar nedeniyle, işveren hakkında (Anonim şirketlerde yönetim kurulu hakkında) 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası uygulanabilecek (VUK Md. 359/a-2). Ayrıca, bununla da yetinilmeyecek, ücretin vergisi de, üç kat ceza ve gecikme faizi ile birlikte istenecek. Tabi sigorta primi de cezalı olarak istenilecek.


Asgarî ücretten yatan sigorta primleri yargı kararıyla yükseltiliyor


İş ve çalışma hayatında en çok karşılaşılan sorunlardan birisi, yüksek ücretle çalışan işçilerin primlerinin işveren tarafından SGK’ya asgarî ücret düzeyinden yatırılmasıdır.
Fabrikada şirket müdürleri, uzmanlık gerektiren işlerde çalışanlar, mühendisler ve hatta doktorlar gibi birçok kişi, fiilen asgarî ücretin çok üzerinde ücret almalarına rağmen, işveren tarafından bu kişilerin sigorta primleri asgarî ücret olarak gösterilmektedir. Asgarî ücretten yatırılan primler ise, kişinin emekli aylığını ve diğer sosyal güvenlik haklarında (iş kazası geliri, ödenekler vb.) kayıplara yol açmaktadır.

Asgarî ücretten yatırılan sigorta primlerinin gerçek ücret seviyesine dönüştürülmesi, ancak mahkeme kararıyla olabilmektedir. Bu amaçla açılacak dâvâlar, iş mahkemeleri veya iş mahkemesi sıfatıyla asliye hukuk mahkemelerinde görülmektedir.

Asgarî ücretten yatan primlerin, sigorta hizmet cetvelinde ve SGK kayıtlarında gerçek ücret düzeyine çevrilmesini sağlamak amacıyla açılan dâvâların kazanılması için bazı şartlar gereklidir.

Bu tür dâvâlar açıldığında, iş mahkemeleri, 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanununun 200. ve 202. maddelerinde yer alan, senetle ispatlama zorunluluğundaki parasal sınırlara göre dâvâyı görmektedir. Yani, iş mahkemelerine dâvâ açan bir kişi, işveren tarafından priminin asgarî ücretten gösterildiğini, ancak kendisine ödenen gerçek ücretin çok daha yüksek olduğunu ileri sürdüğünde, iş mahkemesi, bu kişinin gerçek çalışma ücret rakamı, eğer senetle ispatlama zorunluluğu bulunan parasal sınırın altındaysa, şahitle veya meslek odalarından veya sendikalardan alınacak emsal nitelikli iş ücretine göre, asgarî ücreti gerçek ücrete çıkartma kararı vermektedir. Ancak, senetle ispatlama zorunluluğunun üzerindeki ücret miktarı için iş mahkemeleri, para makbuzları, banka kayıtları ve ticarî defter kayıtları gibi kayıt ve belgelerle ispatlanması durumunda, asgarî ücreti gerçek ücrete çevirme kararı vermektedir. 
Anahtar Kelimeler:
Sgk HaberSigorta Primi
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.