12 milyon kişinin maaşına zam yapılacak

Son dakika haber

05 Aralık 2017 Salı 18:24
12 milyon kişinin maaşına zam yapılacak
SSK ve Bağ – Kur emeklilerine 6 aylık enflasyon oranı kadar zam yapılacak.

8 buçuk milyona yakın kişinin emekli aylığı aldığı ülkemizde SSK ve Bağ – Kur emeklileri enflasyona dayalı zam alırken, memur emeklilerinin zammı ise toplu sözleşmeyle belirleniyor.
SSK ve Bağ – Kur emeklilerinin maaşına geride bırakılan altı aydaki enflasyon oranına göre zam yapılıyor.

TÜİK verilerine göre temmuz-kasım döneminde enflasyon oranı yüzde 4.94 olarak gerçekleşti. Bu orana aralık ayı enflasyonları da eklenmesiyle birlikte 6 aylık enflasyon oranı belli olacak. Böylece bu oran kadar SSK ve Bağ – Kur emeklilerine zam yapılmış olacak.

Oranın yüzde 4.94 seviyesinde kalması halinde örneğin 1000 TL emekli aylığı alan SSK veya Bağ – Kur emeklisinin maaşına 49.4 TL zam gelecek. Maaş zammının 200 TL’yi bulması söz konusu. Emekli maaşı yükseldikçe buna bağlı olarak zam miktarı da artacak. Bu sayede 5 milyon 255 bin SSK emeklisiyle 458 bin 354 Bağ – Kur emeklisine enflasyon oranında zam yapılmış olacak. Altı aylık oran 3 Ocak 2018’de aralık ayı enflasyon rakamlarını açıklamasıyla netleşecek. Ve ocak ayında emekliler zamlı maaşlarını alabilecek.

1 milyon 425 bin memur emeklisinin maaş zammı ise toplu sözleşmede belirleniyor. Bu yıl ocak ayında memur emeklilerine yüzde 4 zam yapılacak. Memur emeklilerinin zam oranı net. Ancak bu oranın üzerinde ocak ayında bir de enflasyon farkı söz konusu olabilir.

12 MİLYON KİŞİNİN MAAŞINA ZAM YAPILACAK


Öte yandan ocak ayı çalışma hayatının birçok kesimi için zam ayı. Dolayısıyla yalnızca emekli aylığı alanların maaşları değil, dul ve yetim aylığı alan kişilerin maaşları da zamlanacak. Bu şekilde malulen emekliler, vazife malulleri, iş kazası veya meslek hastalığı sonucu sürekli iş göremezlik geliri alanlar dahil toplam 12 milyon 34 bin 892 kişinin aylıklarına zam yapılacak. 
loading...
Anahtar Kelimeler: sgkBAĞKURemekli

    Yorumlar

Tümü Anket
İDAM yasası çıksın mı?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv