ABD’li eski büyükelçi:

Kerkük petrolü yine Türkiye’den...

10 Ekim 2017 Salı 12:10
 ABD’li eski büyükelçi:
‘Kerkük petrolü yine Türkiye’den ihraç edilecek’

ABD’nin eski Bakü Büyükelçisi Matthew Bryza, krizin sona erecek ve Kerkük petrolü yeniden Türkiye üzerinden dünyaya satılacak açıklamasında bulundu.

ABD’nin eski Bakü Büyükelçisi ve Turcas Petrol Yönetim Kurulu Üyesi Bryza, "Kürdistan Bölgesi'nin enerji kaynaklarını paraya çevirebilmesi için tek yol Türkiye. Türkiye gerçekten güçlü bir pozisyonda bulunuyor" dedi.

Bryza, Kerkük'e yapılan yatırımlar sayesinde petrol üretiminin devam ettiğini dile getirerek, "Ben eninde sonunda Türkiye ile Kürdistan Bölgesi arasındaki tansiyonun düşeceğine ve Türkiye üzerinden Kerkük'teki enerji kaynaklarının ihracatına devam edileceğine inanıyorum. Bu olmak zorunda. Mesele bu noktaya ne kadar hızlı gelebileceğimiz" değerlendirmesinde bulundu.

“Dünyada günde yaklaşık 100 milyon varil petrol tüketiliyor ve Irak'ın kuzeyinden yapılan ihracat bu miktarın yüzde 1'inden az bir rakama tekabül ediyor” diyen Bryza, “Ancak bu kaynakların ihracatının Türkiye üzerinden uluslararası piyasalara taşınması, Türkiye, Kürdistan Bölgesi ve Irak hükümeti arasındaki uzun süreli işbirliğinin geliştirilmesi için potansiyel taşıyor” diye belirtti.

Bryza, referanduma yönelik bölge ülkelerinin kendi çıkarlarına uygun tepkiler verdiğini söyledi. 
loading...
Anahtar Kelimeler: Kerkük petrolü

    Yorumlar

Tümü Anket
İDAM yasası çıksın mı?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv