Açıklama geldi: Çok yakında Musul’dayız

Son dakika gelişmesi! Çok yakında Musul’dayız

15 Ekim 2016 Cumartesi 18:10
Açıklama geldi: Çok yakında Musul’dayız
Çok yakında Musul’dayız

Türkiye’nin ABD ve Irak’la yürüttüğü Musul merkezli diplomatik trafik nihayet sonuç verdi. Musul’u DAEŞ’ten kurtarma operasyonuna Mehmetçiğin Başika’da eğittiği güçler de katılacak. Binlerce ‘Ninova Bekçisi’, Sünni halkın güvenliğini sağlayacak.

Irak'ın Musul kentinde terör örgütü DEAŞ'a karşı başlatılacak büyük operasyona, Türk ordusunun Başika'da eğittiği Musullu savaşçılar da katılacak. Başika'daki savaşçılar, Irak ordusu ve Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) unsurlarıyla (Peşmerge) hareket edecek. Türkiye ve ABD arasındaki görüşmelere katılan yetkililer ile Iraklı kaynaklardan alınan bilgiye göre operasyon, olağandışı bir gelişme yaşanmaması halinde birkaç gün içinde başlayacak. ABD'nin koordinasyonundaki operasyon planı çerçevesinde, ilk etapta Peşmerge güçleri kent çevresindeki cephe hatlarından ileriye hamle yapacak. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 2015 başından beri kentin kuzeyinde IKBY kontrolündeki Başika kampında eğittiği Musullu savaşçılar da Peşmerge güçleriyle eş ya da yakın zamanlı şekilde aynı hatta harekete geçecek.

PLANA SADAKATTE UZLAŞI
'Haşdi Vatani' olarak bilinen ve adını geçtiğimiz günlerde 'Ninova Bekçisi' olarak değiştiren yerel güç, Iraklı bir generalin başında olduğu Musul Operasyonlar Komutanlığı bünyesinde görev yapacak. Kaynaklar, Başika'daki gücün farklı noktalara dağıtılmadan net bir plana sadık kalarak operasyona katılmasında uzlaşıldığını bildiriyor. Plana göre, Irak ordusu ve Şii milisler, IKBY ve Ninova Bekçisi güçleriyle eş ya da yakın zamanlı şekilde kentin güneyindeki Kayyare'den kuzeye ilerleyecek. Böylece Ninova'nın il merkezi Musul, güney, doğu ve kuzeyden çembere alınacak. Ancak harekata katılması tepkiyle karşılanan Şii Haşdi Şabi milislerinin kent merkezine girip girmeyeceği netlik kazanmadı.

'BEKÇİLER'İN İKİ CEPHESİ
Konuya ilişkin bilgi veren eski Musul Valisi ve Ninova Bekçileri Komutanı Esil Nuceyfi, “Türk askerleri tarafından Başika kampında uzun süredir eğitilen askerlerimiz, kentin geri alınması operasyonuna hazır” dedi. Kısa süre içinde kent merkezine yapılacak operasyonda Ninova Bekçileri'nin nereden harekete geçeceği üzerinde anlaşma sağlandığını anlatan Nuceyfi, “Operasyonun başladığı ilk andan itibaren güçlerimiz, Irak ordusuna bağlı askerlerle DAEŞ hedeflerine doğru ilerleyecek. Kente iki yönden girmeyi planlıyoruz. Askeri planın gizliliğinden dolayı hangi bölgelerden girecekleri detaylarını veremiyoruz” diye konuştu. Nuceyfi ayrıca, Şii Haşdi Şabi milisleriyle PKK'lıların operasyona katılmayacakları konusunda Irak hükümetinden söz aldıklarını iddia etti.

Irak'ta terör örgütü DAEŞ'in Musul'u savunmak için kent merkezinde de hendek kazmaya başladığı belirtildi.

Bölgenin güvencesi
Irak'ta İran'a yakın Şii milis gücü Haşdi Şabi'ye bağlı gruplar Tikrit, Diyala, Bağdat'a bağlı Garma, Babil'e bağlı Curf en-Nasır ve Enbar'a bağlı Saklaviyye ve Felluce'deki operasyonlar sırasında Sünni sivillere karşı toplu infaz, işkence ve kaçırma eylemleri gibi insan hakları ihlalinde bulunmuştu. Bölgeye gelen insan hakları dernekleri tarafından da belgelenen Şii milislerin bu ihlalleri Sünnilerin büyük kaygısına neden olsa da ülkedeki merkezi yönetim tarafından örtbas edildi. Başika'da Mehmetçiğin eğittiği yerel güçler yeni bir katliam ihtimaline karşı Musulluların güvencesi olacak. Iraklı Sünni lider ve Muttehidun Kaolisyonu Başkanı Usame en-Nuceyfi, Musullulara, operasyon sırasında evlerini terk etmeyerek mal ve mülklerine sahip çıkmaları
çağrısında bulundu. 
loading...
Anahtar Kelimeler: Musul

    Yorumlar

Tümü Anket
İDAM yasası çıksın mı?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv