Bağımsızlık Referandumuna Soğuk Duş

Son dakika haber

06 Temmuz 2017 Perşembe 14:49
Bağımsızlık Referandumuna Soğuk Duş
İspanyada referandum krizi sürüyor. Anayasa Mahkemesi, 2017 Katalonya bütçesindeki bağımsızlık referandumuyla ilgili kalemleri referandumun anayasal olmadığı gerekçesiyle iptal etti.

İspanya Hükümetinin 4 nisanda yaptığı başvuru üzerine Anayasa Mahkemesi, Katalan Parlamentosu Generalitatın 2017 bütçesinin bağımsızlık referandumunda kullanılacak bütçe kalemlerinin içeren 40 numaralı ek maddesini oybirliğiyle iptal etti. Toplam referandum bütçesi 6.2 milyon euro olarak hesaplanmıştı.

İspanya mahkemelerinde referandumun yasadışı ilan edilmesi üzerine Puigdemont, İspanyaya meydan okumuş ve "hiç bir şey bizi durduramayacak demişti.

"İspanya istemese de referanduma gideceğiz"

İspanya başbakanı Mariano Rajoy defalarca Katalonya bağımsızlık referandumunun anayasaya aykırı olduğunu söylemiş ve Puigdemontun bağımsızlık referandumu için müzakere önerisi üzerine ise "İstemiyorum, inanmıyorum ve benim başkanlığım sırasında olmayacak diye konuşmuştu.

Merkezi hükümetin bu tavrı üzerine 11 Haziranda 40 bin katalan sokağa çıkarak referandumun yapılacağını duyuran Katalonya Hükümetine destek gösterisi yapmıştı. Dünya çapında en tanınmış Katalanlardan olan FC Barcelona takımının eski oyuncusu ve Manchester Citynin teknik direktörü Pep Guardiola, okuduğu bağımsızlık manifestosunda İspanya istemese de referanduma gideceğiz demişti.

Bağımsızlık referandumu havasında 9 Kasım 2014te düzenlenen dev kamu oyu araştırmasına Katalonyadaki seçmenlerin yüzde 42si katılmış ve katılımcıların yüzde 80i bağımsızlıktan yana oy kullanmıştı.  
loading...
Anahtar Kelimeler: İspanyareferandum

    Yorumlar

Tümü Anket
İDAM yasası çıksın mı?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv