Barzani'ye 13 maddelik ültimatom!
Barzani'ye 13 maddelik ültimatom!

Irak Merkezi Yönetimi, Erbil hükümetine hamlelerini hayata geçirmeye başladı.


Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) yasadışı bağımsızlık referandumu sonrası harekete geçiren Irak hükümeti, ilk somut adımını attı Kürt yönetiminin dünyayla bağlantısını sağlayan tüm uçuşlarını durdu, Irak Meclisi’nden Peşmerge işgalindeki Kerkük’e asker gönderme yetkisi aldı. IKBY’nin son adımlarıyla sorunun Kürtlerin demokratik hakları olmadığını ve Türkiye’nin de bütünlüğünü de tehdit eden Büyük İsrail Projesi için kukla bir devletin hayata geçirilmesi olduğunu da ortaya çıkardı.

PLAN YAPAN İSRAİL

‘Büyük İsrail planı haritasına’ göre, 70’li yıllarda hazırlandığı bilinen ve 1982’de yayımlanan Yinon planına göre, Irak ve Suriye üçer ayrı devlete bölünecek ve bölgede kukla bir Kürt devleti kurulacaktı. IKBY komutanlarının önce Irak’ta sonra Türkiye ve İran’ı da kapsayan bir Kürt devleti kurmak istediklerini açıklaması, Büyük İsrail Projesi’nin de itirafı oldu.

K.IRAK-İSRAİL KORİDORU

Irak’ta yasadışı bir referandumla Kuzey Irak’ta bağımsızlık ilan etmeye çalışan IKBY yönetimine dünyadaki tek açık desteğin İsrail’den gelmesinin arkasındaki plan da ortaya çıktı. Ortaya çıkan son planlara göre, Irak-İran-Türkiye’den toprak alarak kurulacak ve zengin petrol yataklarına sahip olacak kukla Kürdistan devleti, sonra bugün DEAŞ yönetiminde olan ve yakında PYD’nin eline geçmesi planlanan Suriye’nin güneyi üzerinden direkt İsrail’e bağlanacak. Bunun için, Irak’ta kurulması planlanan Kürt devleti ile Suriye’deki kurulacak kukla PYD ve yerel milislerin oluşturacağa koridor oluşturulacak ve böylece ‘Büyük İsrail haritası’ tamamlanacak. Son gelişmeler, 1982’de yayımlanan ve ‘Büyük İsrail haritasının sınırlarını çizen’ İsrailli Oded Yinon’un ‘1980’lerde İsrail İçin Strateji’ raporunu da akıllara getirdi.

ADIM ADIM İLERLİYOR

70’li yıllarda hazırlandığı bilinen ve 1982’de yayımlanan Yinon Planı’na göre, Irak ve Suriye üçer ayrı devlete bölünecek ve bölgede kukla bir Kürt devleti kurulacaktı. Kuzey Irak’taki referandum, Büyük İsrail Projesi için kukla bir devletin hayata geçirilmesi olduğunu da ortaya çıkardı. ‘Büyük İsrail planı haritasına’ göre, önce Irak-İran savaşı çıkarılacak ardından Irak ve Suriye Sünni-Şii-Kürt diye üçe bölünecekti. İsrail’in bu projesindeki gibi Suriye ve Irak fiilen bugün üçe bölünürken, IKBY komutanlarının önce Irak’ta sonra Türkiye ve İran’ı da kapsayan bir Kürt devleti kurmak istediklerini açıklaması, Büyük İsrail Projesi’nin de itirafı oldu.İkinci İsrail’e izin yok

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in danışmanı Ali Ekber Velayeti, “Irak, İran, Türkiye ve diğer bölge ülkeleri sessiz kalmayacak ve bu iğrenç sapmaya karşı duracak… Müslüman ülkeler ikinci bir İsrail yaratılmasına izin vermeyecek” dedi.

Bağdat’tan IKBY’ye 13 maddelik ultimatom

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) anayasaya aykırı olarak gerçekleştirdiği sözde bağımsızlık referandumunun ardından dün bu konuda acil bir oturum düzenleyen Irak parlamentosu, Başbakan Haydar El İbadi’ye Erbil’e karşı uygulanmak üzere birtakım yetkiler verdi. IKBY merkezli Kürt siyasi partilerinin boykot ettiği oturuma 184 milletvekili katılırken, alınan karar ile birlikte Bağdat yönetimi resmen IKBY lideri Mesud Barzani’den referandumun iptalini istedi. Irak meclisinin IKBY’ye uygulayacağı sert yaptırımlar madde madde şu şekilde:

1-IKBY’nin tek taraflı olarak karar alıp gerçekleştirdiği bağımsızlık referandumu gayrimeşru ve geçersizdir.

2- Başkomutan Haydar El İbadi, Kerkük’ün de dahil olduğu tartışmalı bölgelere askeri birlik gönderme hakkına sahiptir.

3-IKBY lideri Mesud Barzani de dâhil, sözde bağımsızlık referandumunu düzenleyen tüm Erbilli yetkililer hakkında yasal işlem başlatılacak.

4- IKBY denetimindeki tüm sınır kapıları kapatılacak.

5- Kerkük ile tartışmalı diğer bölgelerde bulunan petrol kuyularının denetimi Bağdat yönetimine aittir.

6-Tartışmalı bölgelerde oylamaya izin veren eski Kerkük Valisi Necmeddin Kerim’in zorla görevden alınması dahil olmak üzere referanduma karşı her türlü yasal tedbir alınacak

7- IKBY’de bulunan tüm yabancı temsilciliklerin kapatılması teklif edilecek.

8-Irak Cumhurbaşkanı, anayasal yetkilerini kullanarak birliği sağlamaya çağrılmaktadır.

9-Irak’ın ulusal mutabakatı ve milli kimliğinin korunması mecburidir.

10-Tartışmalı bölgelerden göç etmek zorunda kalan tüm Iraklılar kentlerine dönerek yaşam alanlarına kavuşmaya teşvik edilmelidir.

11- Referandumda yer almayan tüm Irak devlet yetkililerinin işleri koruma altına alınmıştır.

12- Kürt vatandaşların tüm sosyal hakları korunmaktadır.

13- Referandum iptal edilmeden IKBY ile hiçbir şekilde ön şartlı diyaloga başlanmayacaktır.

Ibadi: Ordumuz geliyor Kerkük valisi: Bekliyoruz

Irak parlamentosunun aldığı yaptırım kararları çerçevesinde harekete geçen Başbakan Haydar El İbadi, orduya Kerkük başta olmak üzere tartışmalı bölgelerde denetimi sağlaması çağrısında bulundu. IKBY güçlerinin tartışmalı bölgelerden çekilip, denetimi merkezi yönetim güçlerine teslim etmesini isteyen İbadi, “Kürt liderlere söylüyorum, bize savaş isteyip istemediğinizi söyleyin” dedi. Parlamento kararı üzerine harekete geçen İbadi’ye cevap veren Kerkük Valisi Necmeddin Kerim, peşmergelerin Irak askerlerinin bölgeye girişine izin vermeyeceğini söyledi. Öte yandan, Irak Silahlı Kuvvetleri’nden üst düzey bir heyetin ‘askeri çabaların koordine edilmesi’ amacıyla İran’a gönderildiği bildirildi.

Erbil ve Süleymaniye’ye sivil uçuşlar durduruldu

Irak Sivil Havacılık Kurumu, yabancı şirketlerin IKBY’ye yönelik uçuşlarını cuma gününden itibaren askıya almasını istedi. Irak Başbakanı Haydar El İbadi’nin önceki gün IKBY’nin elinde bulundurduğu havalimanlarını 3 gün içerisinde Bağdat’a teslim etmemesi halinde çift yönlü tüm uluslararası uçuşları durduracağını söylemesinin ardından harekete geçen kurumun çağrısı Türkiye’den de karşılık buldu. Konu hakkında açıklama yapan Türkiye’nin Erbil Başkonsolosluğu, “THY, Atlas Global ve Pegasus tarafından Türkiye’ den Erbil ve Süleymaniye ye yapılmakta olan karşılıklı seferlerin Cuma günü saat 18.00 den itibaren gerçekleştirilmesi mümkün olamayacak” dedi. İbadi’nin ültimatomuna dair açıklama yapan IKBY Ulaştırma Bakanı Mevlüd Bavemurad, Erbil ve Süleymaniye Uluslararası Havalimanları’nın merkezi hükümete teslim edilmesi talebini kabul etmediklerini söylemişti. 
Anahtar Kelimeler:
BarzaniKuzey IrakReferandum
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.