BEKLENEN O TARİH GELDİ !!

5510 sayılı Kanunun 4/1-b (BAĞ-KUR) kapsamındaki sigortalılar hakkında beş puanlık prim indirimi uygulaması hakkındaki beklenen o tarih geldi. Uygulama 1/10/2016 tarihi itibariyle yürürlüğe girecektir. Bu uygulama ile yaklaşık %19 sigortalının cebinde kalacak.

07/09/2016 tarihli ve 29824 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 6745 sayılı Yatırımların Proje Bazında Desteklenmesi ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 62 inci maddesi ile, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 81 inci maddesinin birinci fıkrasına (j) bendi eklenmiştir. Buna göre, isteğe bağlı sigortalılar hariç bu Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamındaki sigortalıların malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primlerinden, beş puanlık kısmına isabet eden tutar Hazinece karşılanacaktır.

Sigortalıların bu prim indiriminden yararlanabilmeleri için primlerin Hazinece karşılanmayan kısmının yasal süresi içinde ödenmesi, Kuruma kendi sigortalılıklarından kaynaklanan prim, idari para cezası ve bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borcunun bulunmaması şarttır.

Kuruma olan prim, idari para cezası ve bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borçlarını taksitlendiren veya yapılandıran sigortalılar bu taksitlendirme veya yapılandırma işlemleri devam ettiği sürece bu bent hükmünden yararlanabilecekler. Borçlanma ve ihya kapsamındaki primlerden dolayı bu indirimden yararlanılmaz.

5510 sayılı Kanunun 81 inci maddesinin birinci fıkrasına eklenen (j) bendi 1/10/2016 tarihi itibariyle yürürlüğe girecektir.

Beş Puanlık İndirimden isteğe bağlı sigortalılar yararlanamayacaklar.

Bağ-kur primlerinin beş puanlık kısmının Hazinece karşılanabilmesi için, indirimden yararlanacak sigortalılarının Kuruma prim, idari para cezası, gecikme cezası ve gecikme zammı borcunun bulunmaması şartı bulunmaktadır.

Bankaya ödemeye giden ve indirimden yararlanma şartlarını yerine getiren sigortalılar indirimli tutarı ödeyebilecekler. İndirimli prim tutarlarının tamamını ödemeyen Bağ-kurlular primlerini indirimsiz olarak ödeyeceklerdir. Yani indirime konu olan beş puanlık kısım da ödenmesi gerekecek.

Sigorta primi, idari para cezası ile gecikme cezası ve gecikme zammı borçları olan sigortalılar, borçlarının tamamını ödemeleri halinde sigorta prim indiriminden yararlanacaklardır.

Borcu olanlar da beş puanlık indirimden yararlanabilecekler.

1.

510 sayılı Kanunun 81 inci maddesinin birinci fıkrasının (j) bendi uyarınca, ödeme vadesi geçmiş sigorta primi, idari para cezası ile gecikme cezası ve gecikme zammı borçları bulunan ve borçların ilgili kanunlar gereğince yeniden yapılandırılmış veya 6183 sayılı Kanunun 48 inci maddesine istinaden tecil ve taksitlendirilmiş olması, yapılandırma veya tecil ve taksitlendirme işlemlerinin devam ediyor olması şartıyla primlerini indirimli ödeyebileceklerdir.

2016/Ekim ayında asgariden prim ödeyen bir esnaf bağ-kurlusu 568,22 TL yerine 485,87 TL ödeyecek ve kazancı tam %15 olarak 82,35 TL olacaktır. Yine Tarım bağ-kurlusu ise 435,62 TL yerine353,27 TL ödeyecek kazancı ise yaklaşık %19 olacaktır. Sgk rehberi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.