Cumhurbaşkanı:“Muhalefet Seçim Beyannamelerini Gönderirse Kendilerine Memnuniyetle Yardımcı Olurum”

Slovenya’da Cumhurbaşkanı Pahor ile düzenlediği ortak basın toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, DEAŞ ile Türkiye’yi ilişkili gösterme çabaları, AK Parti’nin seçim beyannamesi çerçevesinde gündeme gelen tartışmalar ve Yemen’e askerî müdahale hakkında değerlendirmeler yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Slovenya’da Cumhurbaşkanı Borut Pahor ile düzenlediği ortak basın toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını cevapladı.

“TÜRKİYE İLE DEAŞ’I İLİŞKİLİ GÖSTERME ÇABASI ÇOK BÜYÜK SAYGISIZLIKTIR”

Bir basın mensubunun, “İki ülke arasındaki bu somut iş birliği genel anlamda Türkiye’nin civarındaki bölgedeki güvenlik sorunlarıyla ilgili nasıl bir katkı yapabilir? IŞİD elemanlarına, ya da Avrupa’dan gelenlerin IŞİD’e geçmesi ve bu süreçte Slovenya üstünden de belki bu kişilerin geçmesi söz konusu diye düşünürsek, aramızdaki iş birliği acaba bu tip güvenlik sorunlarının çözümüne ne fayda sağlıyor?” sorusuna cevaben Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biliyorsunuz terör lokal bir konu değil, terör uluslararası bir konudur ve burada uluslararası bir dayanışma söz konusu. Şu anda bizim ülkemize giriş yasağı koyduğumuz yaklaşık 12500 kişilik bir liste söz konusudur. Yakalayıp ülkesine gönderdiğimiz sayı ise şu anda 1250 civarındadır. Tabii bize bunların listesinin, isimlerinin gönderilmesi gerekir ki, biz de bunlara müdahale etme şansını elde edelim. Aksi takdirde biz gelen her turisti göndermemiz lazım; bu da tabii insan hakları açısından yanlış bir şey. Ama bu isimler bize gelecek olursa, o zaman bizim sınırlarımızdan geçmesi asla mümkün değil. DEAŞ’la iş birliğimizi söylemek Türkiye’ye çok büyük bir saygısızlıktır, Türkiye’ye karşı çok büyük bir haksızlıktır. Çünkü DEAŞ’ı bir defa terör örgütü olarak tanıyan bir ülkeyiz. Mesela biz IŞİD ismini kullanmayız. Eğer IŞİD dersek, o zaman burada da İslam’a saygısızlık yapılırken böyle bir terör örgütünü devlet olarak tanımak gibi bir gafletin içerisine girilir. Terör örgütünden devlet olur mu ya? Bu örgüt, terör örgütü. Onun için biz bunlara DEAŞ diyoruz ki böyle bir şey yok, bunlar terör örgütüdür ve bunlara karşı olan mücadelemizi bugüne kadar nasıl sürdürdüysek aynı şekilde kararlılıkla sürdürüyoruz. Bu konuda da her türlü koalisyonun içerisinde varız” dedi.

“SEÇİM BİLDİRGESİNİ OKUDUM DİYE BİR BEYANIM OLMADI; BAŞKANLIK SİSTEMİYLE İLGİLİ DÜŞÜNCELERİMİ PAYLAŞTIM”

“Slovenya’ya hareketinizden önce Türkiye’de AK Parti’nin seçim bildirgesini okuduğunuzu ve bu konuda kanaatlerinizi de ilettiğinizi söylediniz. Bu açıklamanız hemen yankı buldu, muhalefet cephesinden, üç muhalefet partisinden de çeşitli eleştiriler geldi. Size seçim bildirgelerini gönderebilecekleri yönünde bir teklifleri de var. Ne dersiniz bu açıklamalara?” şeklindeki soruyu da Cumhurbaşkanı Erdoğan şu cevabı verdi: “Bir defa benim seçim bildirgesini okudum diye bir beyanım olmadı. Sadece Sayın Başbakanın başkanlık sistemiyle ilgili düşüncelerini benimle paylaştığını ve bizzat başkanlık sistemiyle ilgili bölümü kendisinin yazdığını, yazacağını bana söyledi. Benim de düşüncelerimi bu noktada istedi, ben de düşüncelerimi kendisiyle paylaştım. Fakat muhalefet eğer seçim beyannamelerini bana gönderirse ben kendilerine memnuniyetle yardımcı olurum. Hele hele başkanlık sistemiyle ilgili gönderirse çok daha benim için de isabetli olur. Bu çünkü bir mesafe almaktır, başkanlık sistemine onlar karşılar biliyorsunuz. Demek ki burada bir kabul söz konusudur. Onlarla da düşüncelerimi yine paylaşırım. Çünkü ben, ülkemde 40 yıl siyasetin içerisinde olan birisiyim. Bunlar siyaset acemisi, ama öğrenecekler bazı şeyleri. Eğer bu tür beyannameler gelirse onlarla ilgili de kendilerine yardımcı olmaktan memnuniyet duyarım, tecrübelerimi kendileriyle paylaşmış olurum.”

“SUUDİ ARABİSTAN’IN BAŞLATTIĞI HAREKÂTA HER TÜRLÜ DESTEĞİ VEREBİLECEĞİMİZİ AÇIKÇA SÖYLEDİK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yemen’deki durumla ilgili olarak, Suudi Arabistan’ın Yemen’de koalisyona yaptığı müdahalenin, İran’ın nükleer programına bir müdahale ya da buna bir etki olarak algılanması söz konusu olabilir mi? Sünni ve Şiiler arasında yeniden bir çatışma durumu doğabilir mi? Ve bu sorunlardan sonra kim çözüm üretebilir?” sorusunu da şöyle cevapladı: “Aslında Yemen’deki olayın İran’daki nükleer çalışmalarla ilgili olduğunu asla kabul etmek mümkün değil. Yemen’deki müdahale, Yemen’in toprak bütünlüğüne bir saldırı var. Bu tabii hem içeriden, hem dışarıdan koordine bir saldırı var. Ve benim işin başından itibaren bu noktada Dışişlerimizin, Hükümetimizin takındığı tavır şudur: Yemen’in buradaki toprak bütünlüğüne karşı yapılan bu saldırıda dışarıdan bu işin içerisinde olanların ülkeyi terk etmeleri ve Yemen’in toprak bütünlüğünü, tüm Yemenlilerin hep birlikte savunmaları ve tabii bir diğer taraftan da Yemen’de bir mezhep çatışmasının, mezhepler arası bir çatışmanın Yemen halkını ne yazık ki her geçen gün kayba uğrattığını ifade eden açıklamalarımız olmuştur. Ve biz bu konuda da Suudi Arabistan’ın başlattığı harekatın lojistik, istihbari, bu konularda her türlü desteğimizi verebileceğimizi açıkça söyledik. Ve her an bu harekâtın da başlıklarını verdiğim konularda yanında olduğumuzu söyledik, şu anda da aynı noktadayız.”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.