İstanbul’un yeni metrosu hizmete açıldı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Levent-Rumeli Hisarüstü Metro Hattı açılışında bu hatla, 6 dakikada Levent'e, 16 dakikada Taksim'e, 23 dakikada Yenikapı'ya, 34 dakikada Üsküdar'a, 66 dakikada Kartal'a gidilebileceğini söyledi.

Davutoğlu, Levent-Rumeli Hisarüstü Metro Hattı açılış töreninde yaptığı konuşmada, törene katılan herkese teşekkür ederek, "Çünkü saatlerdir soğukta, şemsiyeler altında ama Rabbimin rahmetine ve AK Parti iktidarının hizmetine şükrederek, bu meydanları doldurdunuz. Allah sizden razı olsun" ifadelerini kullandı. 

7 Haziran'da yeni bir hizmet kervanına yürürken İstanbulluların, bu meydanı dolduran herkesin bir tek şeyi ispat ettiğine işaret eden Davutoğlu, "Yağmur, kar, kış ya da yaz güneşinin sıcağı bizi etkilemez. İstanbul buradadır biz de buradayız" dedi. 

Davutoğlu, bunun için Levent-Hisarüstü metrosuna ilişkin konuşmadan bir kez daha söz almak istediğini belirterek, "7 Haziran'da yeni bir hizmet kervanına var mısınız? En gür sesle milli iradeyi yüceltmeye var mısınız? Kumpasçılara, tuzakçılara, paralelcilere, her türlü vesayete karşı 'söz de karar da milletindir' diye haykırmaya var mısınız?" diye sordu. 

"Siz varsanız biz de varız. Siz ayaktaysanız biz yürürüz. Siz yürürseniz biz koşarız, hedefe, 2023'e koşarız Allah'ın izniyle" diyen Davutoğlu, şöyle devam etti: 

"İstanbul var mısın? 7 Haziran'da bugün bu meydanı doldurduğumuz gibi sandıkları doldurmaya var mısınız? Sandıklara sahip çıkmaya var mısın? Siz sandıklara sahip çıkın, biz de sizin emanetinize sahip çıkacağız. Bugün aslında tarihi bir gün birçok açıdan. Hem hizmete giren metro hattı açısından hem de CHP zihniyetiyle AK Parti zihniyeti arasındaki farkı görmek açısından. Bugün benim için de çok özel bir gün. Bakınız; 1977 yılında Boğaziçi Üniversitesi'ne girdiğimde, bırakın buraya metronun gelmesini hayal etmeyi, Zircirlikuyu'nun karşısındaki Levent'in köşesinden otobüs bile geçmiyordu da otostopla öğrenciler Boğaziçi'ne geliyorlardı. Şimdi buradan Boğaziçi Üniversitesi'ndeki öğrenci kardeşlerime ve öğretim üyelerine de sesleniyorum: O günden bugüne değişen şey, AK Parti zihniyetinin gelmiş olmasıdır. Çünkü aradan bir yüzyıl geçti. O, 20. yüzyıldı. Şimdi 21. yüzyıldayız ama fark gerçekten bir yüzyıl kadar farktır." 

"2019'da raylı sistemin uzunluğu, inşallah 436 kilometre olacak" 

Başbakan Davutoğlu, 1990'lı yıllara kadar yolların çamur deryası gibi olduğunu, 1994'te İstanbul'un da Türkiye'nin de kaderinin değiştiğini vurgulayarak, "Çünkü Sayın Cumhurbaşkanımız, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı oldu ve AK Parti'nin iktidarının tohumları İstanbul'a atılmaya başlandı" değerlendirmesinde bulundu. 

İstanbul'un bağrından nice Fatihlerin, nice halk tarafından seçilmiş Erdoğanların, nice hizmetkarların çıkacağını dile getiren Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kıyas edelim dedim. 1876'da İstanbul'a ilk tünel, Sultan Abdülhamit Han döneminde yapıldı. Ancak sadece adı tünel olarak kaldı ileriye götürülemedi. Sonraki gerçek anlamdaki tünelin, gerçek anlamdaki metronun yapılması için 125 yılı aşkın bir süre beklemek gerekti İstanbul'un. AK Parti iktidarları döneminde şu anda İstanbul'a 142 kilometre raylı sistem hattı yapıldı. İnşallah 2019 yılına kadar da raylı sistemin uzunluğu 436 kilometreye çıkacak. Bu bizim İstanbul'a taahhüdümüzdür."

Başbakan Davutoğlu, Levent-Rumeli Hisaüstü hattının 4 kilometrelik bir hat olduğunu anlatarak, Boğaziçi Üniversitesi'nde okuyan bir öğrencinin kendilerinin okuduğu dönemdeki gibi 4-5 otobüs değiştirmeden istediği yere gidebileceğini söyledi. 

Bu hatla, 6 dakikada Levent'e, 16 dakikada Taksim'e, 23 dakikada Yenikapı'ya, 34 dakikada Üsküdar'a, 66 dakikada Kartal'a gidilebileceğini aktaran Davutoğlu, "O dönemlerde biz 66 dakika otobüs beklerdik de otobüs gelmezdi. Şimdi bu hizmetlerden memnun musunuz? Çağı aşan bu hızdan memnun musunuz? Ulaştırma Bakanlığımızın ve Büyükşehir Belediye Başkanlığımızın raylı sistemi İstanbul'a yaygınlaştırmasından memnun musunuz? 142 kilometrelik hattın 436 kilometreye çıkmasını istiyor musunuz?" dedi. 

"İyi bir öğrenci, yavaş yavaş öğreniyor" 

Davutoğlu, bunun tek yolunun 7 Haziran'da sandıklara gidilmesi olduğuna vurgu yaparak, şunları kaydetti: 

"Gidecek misiniz? Sandıkta bir ders verecek misiniz? Bakın bugün bir ders de Kılıçdaroğlu aldı. Nasıl bir ders biliyor musunuz? Kılıçdaroğlu her şeyi derdi de millet demeyi bilmezdi. Şimdi millet demeyi ona öğrettik. Daha çok şey demeyi öğrenecek ama millet demeyi öğrettik. İyi bir öğrenci, yavaş yavaş öğreniyor. Şimdi, bugün seçim bildirgesini okudu. Yukarıdan aşağıya, inşallah başka programlarda tek tek o bildirgedeki unsurlara cevap vereceğiz. Ancak bildirgenin bir özü var. Nedir biliyor musunuz? Halka sosyal yardım vadediyor. Aynı Kılıçdaroğlu biz halka sosyal devletin gereğini yapıp yardım götürürken, 'kömür, makarnayla halkı aldatıyorlar' diye şikayet eden Kılıçdaroğlu. Dersini almış, şimdi halka sosyal yardım taahhüdünde bulunuyor. Biz geldiğimizde toplamda sosyal yardım 1,1 milyar Türk Lirasıydı. Şimdi 26,5 milyar Türk Lirası sosyal yardım yapıyoruz. Kılıçdaroğlu'nun hayalinin ulaştığı yere, biz çoktan ulaştık geçiyoruz. Bugün zikrettiği yardımların önemli bir kısmı, bizim zaten gerçekleştirdiğimiz yardımlar. Uçuyor, uçuyor ama niye biliyor musunuz? Verdiği taahhütlerin karşılığı yok. 'Nerede bu karşılık?' dediğiniz de noteri gösteriyor. Biz ise verdiğimiz sözün karşılığını doldurduğumuz hazinede gösteriyoruz hazinede."

Gerçekçi AK Parti iktidarları var

Davutoğlu, Levent-Rumeli Hisarüstü Metro Hattı açılış töreninde, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 7 Haziran'da iktidara gelemeyeceğini bildiği için "bol keseden" harcadığını ve rahat bir şekilde konuştuğunu söyledi.

Davutoğlu, "Kılıçdaroğlu bana 4 yıl verin diyor. Neden? Çünkü 4 yıl gelecek aynı SSK'da 1990'lı yıllarda yaptığı gibi gelip bizim doldurduğumuz hazineyi rezervlerimizi tüketip çekip gidecek. Sayın Kılıçdaroğlu, yok öyle yağma. Millet seni bırakmaz. Millet senin iktidara gelmene zaten izin vermez ama bu sözlerinin de hesabını sorar" dedi.

Kılıçdaroğlu'nun "En büyük hedefim yüzde 35" şeklindeki sözlerini hatırlatan Davutoğlu, "Yüzde 35'le Türkiye'de iktidara gelinir mi? Yüzde 35'le iktidara gelinemeyeceğine göre Kılıçdaroğlu'nun bugün verdiği sözlerin bir anlamı var mı? Verdiği sözler bir hayalden ibaret değil mi? Hayalperest Kılıçdaroğlu'na karşı, yerleri, tünelleri delip geçip bütün İstanbul'u raylı sistemle dolduran gerçekçi AK Parti iktidarları var" diye konuştu.

Davutoğlu, milletin, gerçek ile hayal arasındaki farkı göreceğini kaydederek, şunları söyledi:

 "Bu millet sayın Cumhurbaşkanımızın 12 yıllık Başbakanlığı döneminde yapılan hizmetleri de görür ve o hizmetlerden hareketle aldığımız emanetle 2023'e doğru bizim yapacağımız hizmetleri de tahayyül eder ve gelir onurla, vakarla 7 Haziran'da oyunu AK Parti'ye verir. Bizim millet ne yalana dolana bakar ne de hayale bakar. Bizim millet gördüğüyle amel eder gördüğüyle. Bugün gördüğü de 28 ayda biten bu metro hattı ve daha önceki dönemlerde hiçbir ulaşım aksının olmadığı alanlarda inşa edilen raylı sistemler" diye konuştu.

Seçimlere giderken İstanbul'a bir mega proje daha söz verdiklerini aktaran Davutoğlu, "3 katlı tünel projesi. Bu dünyada ilk defa inşa edilecek yüzde yüz Türk yapımı Boğaziçi'nin altından iki katı karayolu, bir katı metro tüneli. Metro hattı Boğaziçi Köprüsüyle irtibatlanacak. Karayolları da Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ile" şeklinde konuştu.

Davutoğlu, bu projeyle Hasdal Kavşağı'ndan, Ümraniye Çamlık Kavşağı'na ulaşımın 14 dakikaya ineceğini belirterek, İncirli, Okmeydanı, Mecidiyeköy, Altunizade ve Söğütlüçeşme hattının da sadece 40 dakika olacağını söyledi.

"İktidar olamayacağı için önce rakamlarla oynuyor"

"Bizim altına metro geçirdiğimiz bu hatların Kılıçdaroğlu adını bile bilmez" diyen Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kağıthane'ye Kağıttepe der. Aday olur Kağıttepe'den öyle mi? Peki siz Kılıçdaroğlu'na ne diyeceksiniz. 'Önce öğren, sonra gel' diyeceksiniz. Bugün verdiği rakamları da oyun zannediyor oyun. O rakamlar oyun değil, o rakamların karşılığını bulmak için 24 saat çalışan AK Parti kadroları lazım, yiğitler lazım ama dediğiniz gibi oyun oynayacak vakti çok. Nasıl olsa iktidar olamayacağı için önce rakamlarla oynuyor. 8 Haziran'dan itibaren de muhalefetçilik oyunu oynayacak, sadece muhalefetçilik. Bir de paralelciler ve üst akıl ona ne diyorsa onu oynayacak. Başka bir şey oynamaya kudreti yetmez."

Davutoğlu, Levent-Rumeli Hisarüstü hattının İstanbullulara hayırlı olmasını dileyerek, şunları kaydetti:

"Sizi soğukta fazla bekletmek istemiyorum. İstanbul aşığı sayın Cumhurbaşkanımızın da hitabını dinleyeceksiniz ama gitmeden önce bir kez daha sizden söz istiyorum. İstanbullular 7 Haziran'da yeni bir destan yazmaya var mısınız? İstanbullular, 7 Haziran'da milli iradeye sahip çıkmaya var mısınız? İnşallah 8 Haziran'dan 2023'e kadar, gece gündüz durmadan 2023 hedeflerine ulaşmak için bizimle omuz omuza vermeye var mısınız? Siz varsanız, biz de varız."
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.