Jet hızıyla koltuğu gitti!

Türkiye'nin gözü kulağı orada...

14 Eylül 2017 Perşembe 16:59
Jet hızıyla koltuğu gitti!
Son dakika: Irak'ta referandum depremi! O isim görevden alındı...

Irak Başbakanı İbadi, Kürt yönetiminin bağımsızlık referandumuna katılma kararı alan Kerkük Valisi'nin koltuğundan azledilmesini istedi. Mecliste yapılan oylamayla Vali Kerim koltuğunu kaybetti.

Dikkatle bölgeyi izleyen Ankara, bu sabah yaptığı açıklamayla Bağdat yönetimini referandumu reddettiği için kutladı ve Barzani'yi açık bir şekilde uyardı: "Mutlaka bir bedeli olur..."


Irak'ta referandum depremi yaşanıyor. Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'nin (IKBY) aldığı bağımsızlık referandumu kararına destek veren Kerkük Valisi Necmettin Kerim görevden alındı.

Başbakan Haydar el İbadi tarafından imzalanan genelge meclise gönderildi ve yapılan oylamayla Vali Kerim koltuğunu kaybetti.

Kerkük Valisi Kerim, Kuzey Irak'ta 25 Eylül'de yapılacak olan bağımsızlık referandumuna katılacaklarını geçen ay sonunda açıklamıştı.

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi (IKBY) lideri Mesut Barzani'nin yayın organı Rudaw'a dün akşam bağlanan Vali Kerim, Bağdat yönetiminin kendisini görevden alamayacağını savunmuştu.

Bağdat yönetimi, Barzani'nin bağımsızlık referandumunu tanımıyor. Mecliste yapılan oylamada referandum reddedilmişti.

Türkiye ve İran gibi ülkeler de referanduma kesin çizgilerle karşı çıkıyor. ABD yönetiminden gelen açıklamalar da Washington'ın referandum kararına olumsuz baktığını gösteriyor.


Kerkük, Irak'taki referandumun en kritik kenti konumunda. Terör örgütü IŞİD tarafından 2014 yılında ele geçirilen Kerkük, daha sonra KYB'ye bağlı peşmergeler tarafından kurtarıldı. KYB, Talabanilerin partisi. Bölgede şu anda KYB'nin hakimiyeti var.

Mart 2017'ye gelindiğinde Barzani liderliğindeki IKBY yönetimi, Kerkük'te kendi bayraklarını dalgalandırdı. Söz konusu Türkiye'nin sert tepkisiyle karşılaştı. Barzani'nin bayrak adımı, referanduma hazırlık planının bir parçasıydı. Barzani'nin ana hedefi Kerkük'ü KYB'nin tekelinden kurtarmak ve bölgedeki gücünü artırmak.

Halihazırdaki tabloda, Türkmenler ve Arapların da yoğun yaşadığı kentteki gelişmelerin bir iç savaşın fitilini ateşlemesinden korkuluyor.


Irak İnsan Hakları Komiserliği Sözcüsü Ali Bayatlı, "Tartışmalı bölgelerde referandum yapılmasının çeşitli taraflar arasında askeri çatışmalara yol açabileceği kaygısı taşıyoruz" diyor.

IKBY'nin referandum girişimine Diyala ve Selahaddin vilayeletleri katılmayacağını ilan etmişti. 
loading...
Anahtar Kelimeler: Kerkük Valisi

    Yorumlar

Tümü Anket
İDAM yasası çıksın mı?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv