Kritik gelişme Barzani'yi çılgına çevirdi

Son dakika haber

05 Ekim 2017 Perşembe 14:07
Kritik gelişme Barzani'yi çılgına çevirdi
Erdoğan ve Ruhani'nin samimi pozları Barzani cephesini çıldırttı. Ankara ve Tahran'ın yaptırımlar için uzlaşmaya varması, Barzani'nin yayın organında ağır hakaretlerle karşılandı.

Bir köşe yazarı, Irak'ın kuzeyindeki Türk askerleri ile istihbarat bürolarının temizlenmesini istedi.

Türkiye ve İran'ın anlaşması, tartışmalı bağımsızlık referandumu yapan Kuzey Irak'ta depreme yol açtı. Barzani'nin yayın organında çıkan bir köşe yazısında, anlaşmaya varan Türkiye ve İran'a ağır hakaretler edildi.

İRAN VE TÜRKİYE'DEN YENİ YAPTIRIM
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tarihi Tahran ziyaretinde, iki ülke yeni yaptırımlara gideceklerini duyurdu. Sınır kapılarını kapatan, uçuşları durduran iki ülke, petrol konusunda da adımlar attı. Şimdi sırada Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ni (IKBY) köşeye sıkıştıracak yeni hamleler var.

BARZANİ SİTESİNDE İLK HABER OLARAK VERİLDİ

Erdoğan'ın İran gezisini dikkatle izleyen Mesut Barzani'nin yayın organı Rudaw, gelişmeleri ilk haber olarak izleyicilerine sundu. Haberlerde açıklamaları aktaran yayın organı, Türkiye'ye alçak suçlamalarda bulunan bir köşe yazısına yer verdi.

BÖLGEDEKİ TÜRK ASKERLERİNİ TEMİZLEYİN!

Ankara ve Tahran'ın açıklamalarını değerlendiren Selahattin Çelik adlı köşe yazarı, bölgedeki Türk askerleri ve üslerinin temizlenmesini istedi. Köşe yazısında yer alan skandal satırlar şöyle:

"Türk askerleri ve istihbarat büroları için de aynı şey söylenebilir. Neden halen gündeme gelmiyor? Bağımsızlık, Bağdat'tan kopmak kadar, toprağı İran ve Türkiye'den temizlemektir."
Yazıda sözü edilen askeri üsler, daha önce Barzani yönetiminin talebiyle Irak topraklarına kurulmuştu.

İBADİ İÇİN SKANDAL BENZETME

Köşe yazısındaki bir diğer skandal benzetme, Ankara ile aynı pozisyonda duran Irak Başbakanı Haydar el İbadi için yapıldı. Çelik'e göre, İbadi Ankara'nın yarıştaki 'sakat atı.'
Tahran'da mevkidaşı Hasan Ruhani ve dini lider Ayetullah Ali Hamaney'le kritik görüşmeler yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, referandumun kabul edilemez olduğunu söylemişti:

"MOSSAD'la masaya oturarak verilen karar meşru olamaz, gayr-i meşrudur. Bu şekilde böyle bir adım ıatmak inanıyorum ki Kuzey Irak yerel yönetimini yalnızlığa mahkum edecektir."

Türkiye ve İran, bahar havası yaşıyor. Ziyarette referandum dışında bir diğer önemli başlık, Suriye iç savaşıydı. Ankara ve Tahran, savaşın bitmesi için birlikte adımlar atıyor. Taraflar ayrıca birçok ikili anlaşma imzaladı. 
loading...

    Yorumlar

Tümü Anket
İDAM yasası çıksın mı?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv