Müslüman, Yılbaşı Kutlamaz!
Türkiye’de her sene 31 Aralık’ta aynı rezillikler yaşanıyor. Kitleleri ateşe sürükleyen Milli Piyango’nun büyük çekilişiyle kumarın dibi görülüyor; sabahlara kadar içkinin her çeşidi tüketiliyor, zina...

Müslüman, Yılbaşı Kutlamaz!

Türkiye’de her sene 31 Aralık’ta aynı rezillikler yaşanıyor. Kitleleri ateşe sürükleyen Milli Piyango’nun büyük çekilişiyle kumarın dibi görülüyor; sabahlara kadar içkinin her çeşidi tüketiliyor, zinanın her şekli işleniyor; Müslüman ülkelere yılbaşı eğlencesi olarak pazarlanan Noel’de küfür zirve yapıyor… Müslümanların imanını tehlikeye sokan Noel kutlamaları hakkında açıklamalarda bulunan hocaların ortak görüşü ise: Müslüman Noel kutlamaz, kutlayamaz…


TÜRKİYE’NİN ÖNDE GELEN ÂLİM VE MÜNEVVERLERİ ÖNEMLİ UYARILARDA BULUNDU...


Türkiye’de, en radikal Hıristiyan ülkelerinden bile daha şiddetli şekilde kutlanan yılbaşı kılıflı Noel kutlamalarına âlimlerden tepki yağdı. Haramların organize olarak icra edildiği 31 Aralık gecesinin, küfür bataklığının dibi olduğunu belirten Türkiye’nin önde gelen âlim ve münevverleri, gayrimüslimlerin kutlamalarına ve eğlencelerine katılmanın haram olduğunu ifade ettiler. İşte âlimlerin Noel hakkındaki açıklamaları:

İMANINIZLA OYNAMAYIN!

YıLbaşı için arzedeceğim en önemli hadis ise şudur: “Kim bir kavmin topluluğunu çoğaltırsa, o kalabalığın arasına girerse, onlarla haşrolunur…” Yılbaşı gecesinde Hristiyanların dini bir bayramı kutlanıyor, bu kutlamaya sen de katılır, onların kalabalığını artırırsan, onlarla beraber haşrolunursun. Bu benim kanaatim değil, Peygamberimizin hadisi şerifidir, arzediyorum. Bu bakımdan yılbaşı kutlamalarına katılmak çok tehlikelidir. Müslümanın imamını tehlikeye düşürür. İçki içmek her zaman haramdır ama yılbaşı gecesi, Hristiyanlarla beraber, onların kalabalığından bir fert olarak içerse ve bu geceyi kutlarsa, onlarla birlikte haşrolur. Bugünkü realite budur. Yani, demek istiyorum ki, içki içenler bile yılbaşı gecesi içmemeliler. Zira bu tavır, imani bir meseleyi de beraberinde getiriyor, o gün içersen, işler karışıyor, imanla oynamaya başlıyorsun.

CEVAT AKŞİT

MÜSLÜMANIN SÖZLÜĞÜNDE YILBAŞININ YERİ OLAMAZ

Yılbaşında ömrümüzden 1 sene daha gidiyor. Fakat insanlar ölüme bir yıl daha yaklaştıkları için kutlama yapıyorlar. Bu, Müslüman kafası olamaz. Bu olsa olsa yaşamayı bu dünyadan ibaret zanneden adamın aklı olur. Yani kapitalist, liberalist bir Avrupalının aklı olur. Bu adet mezarı ebedi istiratgah kabul eden anlayışın ürünüdür. Ben bir Müslüman bir kardeşime yılbaşı kutlama diyemem. Bunu ona yapılan bir hakaret sayarım. Nasıl ki bir Müslümana alkol alma demek gereksiz ve utanç vericiyse Müslüman bir topluma Yılbaşı kutlamayın demek aynı ölçü de gereksiz, yakışıksız ve utanç verici bir durumdur. Ayrıca şunu unutmayalım: Alkol içimize hangi tahribatı yapıyorsa, zina hangi tahribatı yapıyorsa, kumar bizi nasıl batırıyorsa yılbaşı denen rezalet kumar demek, alkol demek, zina demektir. Diğer haramlara tepki gösteriyoruz da neden yılbaşına göstermiyoruz? Bu bir afettir, bu bir çılgınlıktır. Müslümanın sözlüğünde bunun yeri olamaz.

NUREDDİN YILDIZ


NOEL KUTLAMALARI BATI HAYRANLIĞININ BİR SONUCUDUR

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan ilahiyatçı Yrd. Doç. Dr. Ahmet Efe, “Biz Yılbaşını neden kutluyoruz: Bizim için ne dini ne de tarihi bir önemi var. şunu açıkça ifade edeyim ki: Yılbaşı kutlamaları tamamen bir taklitçilik ürünüdür ve batı hayranlığının bir sonucudur. İnsanlar daima kendilerinden üstün olduğuna inandıkları şeyleri taklit eder. Müslümanlar eğer yılbaşı gibi bize ait olmayan bir günü kutluyorlarsa bu bir taklitçiliğin eseridir. Taklit edenin taklit edileni kendisinden üstün görmesinin ürünüdür. İslam tüm batıl dinlerin üstündedir. Peki, Müslümanlar neden kendini Hıristiyanlardan aşağı görüp onları taklit ediyorlar? Böyle bir tavır Müslüman’ın şahsiyetine yakışan bir durum değildir” dedi.

Ahmet Efe

ZEVKTE BARİ GÂVURLAŞMAYALIM!


Müslümanlar Noel konusunda hiçbir şey yapamıyorlarsa en azından pasif direniş göstermeliler. Hindistan’da Gandi’nin yaptığı gibi kapitalizmin, materyalizmin çarkına girmemeli, zalimi dışlamalı onların hiçbir faaliyetine katılmamalıdır. Bugün Osmanlı yok, fatih gibi şeyh Edebali gibi şahsiyetler yok, daha da kötüsü şuurlu Müslüman da neredeyse yok. Bugün bütün Müslüman coğrafyasında zulüm ve katliam var. Bu zulmü icra edenler yılbaşını zevkle kutluyorlar. Müslümanlarda bu zevke ortak oluyor. Osmanlı’nın yıkılmasından sonra zalimin yemeğine, kıyafetine, ortak olduk. Zevkine bari ortak olmayalım, zevkte bari gavurlaşmayalım…

Abdulmetin Balkanlıoğlu

SEYYAR KUMARHANELER KALDIRILMALI


Toplumumuz ahlaken uçurumun kenarında gezmektedir. Biz bu fotoğrafa çok üzülüyoruz, kardeşlerimizin bu haline hakikaten üzülüyoruz. Sokakta piyango satıcısı görmek istemiyoruz. Piyango satanların dışında seyyar satıcıların herhangi bir şey satmaları yasak fakat kumara teşvik serbest… Birde piyango bileti satan, yani alenen kumar kağıdı satanlar bunu kutsal bir görevmiş gibi, polis gibi zabıta gibi bir eda ile satıyorlar. Bu rezaletin önüne bir an evvel geçilmelidir. Sokakta vatandaş alenen kumara teşvik ediliyor.

Mehmet Göktaş

HAZRETİ PEYGAMBERİN YÜZÜNE NASIL BAKACAKSINIZ?


Esasen Noel’i halkın reddetmesi gerekiyor. Ancak bu konuda devletin üzerine düşen görevler var, hocaların üzerine düşen görevler var, vatandaşın üzerine düşen görevler var. Devlet bu fitnenin önüne geçebilmek için yasalarla, düzenlemelerle elinden geleni yapacak; Hocalar insanlara bu işin din ile hiçbir alakasının olmadığını anlatacak, kavratacak; İnsanlarımız da bu oyuna karşı uyanık olacak. Ben kendini Müslüman olarak gören vatandaşlarımıza sadece şunu soruyorum: Ahirette Hazreti Peygamberin yüzüne nasıl bakacaksınız?

GÜNAHIN DİBİNE DÜŞÜLEN GECE


Yılbaşını neden kutluyoruz? Bizim yılbaşıyla ne alakamız var? Herkese soruyorum: Dünyada en fazla içki hangi gecede tüketiliyor: Yılbaşı gecesinde; dünyada en fazla kumar hangi gece de oynanıyor: yılbaşı gecesinde; dünyada en fazla zina hangi gece de yapılıyor: yılbaşı gecesinde…

Yani dünyayı yekûn olarak aldığımızda bütün insanların toplam günahın dibine düştükleri gece yılbaşı gecesidir. Hocam Allah’ın belası isyan yüzünden hangi gece gelir diye sorsan: Allah muhafaza yılbaşı gecesi gelir. Milyarlarca insan Allah’a isyan ediyor. Sende Müslüman olarak diyorsun ki bende bu isyanın içerisine katılacağım. Zalim dünya Mısır’ı yakmış, Suriye’yi yıkmış onu kutlayacak ama sen neyi kutlayacaksın Müslüman? Sen neyin kutlamasını yapacaksın?

Abdülaziz Kıranşal

MÜSLÜMAN’IN İZZETİNE YAKIŞMAZ


Hurafe bir dinin teselli vasıtası olan Noel’i kutlamak İslam’ın yeterli olmadığını ilan ve sadece İslam hakikatini ret etmektir. İslam’a ne dışardan bir ekleme yapabilirsiniz ne de bir hükmü çıkarabilirsiniz. İslam dışardan bir sentezle karıştırılamaz. Bizler küffara benzeyemeyiz. 20 sene öncesinde yılbaşı gecesinde sadece dansöz oynatılırdı. Fakat şimdi zulüm her taraftan ve her an saldırıyor. Televizyondan internetten her şekliyle ve her an. Biz Noel direncimizi kaybettik, piyango, kumar ve faize gösterdiğimiz direnci kaybettik. Bugün insanlarımız sanki piyangoya mahkûm olmuşçasına kuyruklarda bekliyor, kumardan medet bekliyor. Bu Müslümanın izzetine yakışmaz. Biz tırnak keserken bile küffara benzemekten kaçınan bir ümmetiz. Küçük amellerde bile zalimlerin adetlerinden uzak duran ümmetin, büyük bir günahta zalimle yarışması akıl işi değildir” diye konuştu.

İhsan Şenocak

ESKİ DİYANET İŞLERİ BAŞKANI PROF. DR. LÜTFÜ DOĞAN’IN YILBAŞI DEĞERLENDİRMESİ….


İslamiyet’te kesinlikle yeri yok

Yılbaşı ve piyangoların İslamiyet’te kesinlikle yeri yoktur. Alın teri dökeceğiz, ya zanaatla meşgul olacağız ya da ticaretle meşgul olacağız. Helal dairesi bize yeterde artar bile. Helal olan işlerle meşgul olacağız. Vaktimizi en güzel şekilde değerlendireceğiz. Kardeşlerimize tavsiyelerimiz, yılbaşı için haram işlere kutlamalara girmemeleridir. O gün nafile namazı kılın, kuran okuyun okutun, dualar edin.

ESKİ DİYANET İŞLERİ BAŞKANI PROF. DR. LÜTFÜ DOĞAN’IN YILBAŞI UYARILARI:

İslamiyette günler zaman çok kıymetlidir. Allah’ın insana bahşettiği önemli bir nimettir, zaman ömür. İnsan için de öyle ondan daha kıymetli bir şey düşünebilir mi insan? İslamiyet hergünün değerini öğrettiği gibi, bir günde 5 vakit namazı bize farz kıldığı gibi, arzu edersek, ilim öğreniriz, kuran öğrenir ve okuruz. İslam tarihini okuduğumuz gibi dünyada ne kadar ilim adamı varsa fırsat buldukça onları da okuruz. Müslümanların yaşayışı da tertemizdir. Bizler insanları Allah için severiz. Kendi hukukumuzu nasıl koruyorsak gücümüz yettiğince insanların hukukunu da o şekilde koruruz. Bunları yaptığımız gibi çoluk cocuğumuza ve kendi boğazımızdan haram lokma geçmesin diye de alın terimizle çalışırız didiniriz. İnsanlara güveniriz, kendimiz de güvenilir olmaya gayret ederiz. Bunların hepsi temiz bir toplumda huzur ve nezih bir şekilde yaşamamızı sağlar. Müslümanların hafta bir gün bayramı var Cuma günü. Yıl içerisinde de ayrıca iki bayramımız daha var. Ramazan ve Kurban bayramları. Bir de ramazan ayımız var Kur’anın yeryüzünü aydınlatmaya başlamasının ayıdır. Bunlardan dolayı büyük sevinç duyuyoruz. Müslümanlar için her gün mübarektir. Öyle olmasaydı. Her gün 5 vakit namaz kılar mıydık? Bizler her günü mübarek telakki ederiz ve o günler içinde de vazifelerimizi yerine getirmeye çalışırız. Birbirimizle hediyeleşebiliriz. Ama bunu yılbaşı için değil, her gün yapabiliriz. Hediyeleşmek helaldir. Ama haramdan kazanmak bizim dinimizde yeri yoktur. Yılbaşı ve piyangoların İslamiyet’te kesinlikle yeri yoktur. Alın teri dökeceğiz, ya zanaatla meşgul olacağız ya da ticaretle meşgul olacağız. Helal dairesi bize yeterde artar bile. Helal olan işlerle meşgul olacağız. Vaktimizi en güzel şekilde değerlendireceğiz. Kardeşlerimize tavsiyelerimiz, yılbaşı için haram işlere kutlamalara girmemeleridir. O gün nafile namazı kılın, kuran okuyun okutun, dualar edin. En güzel şekilde böyle değerlendirilebilir. Bu bütün günlerimiz için geçerlidir sadece yılbaşı için değil tabiî ki.

PROF. DR. LÜTFÜ DOĞAN

HIRİSTİYANLAR VE YAHUDİLERİN YOLU İSE ŞİRK VE TUĞYAN YOLUDUR


Müslümanın için yılbaşının Muharrem ayının 1’i olduğunu söyleyen Din-Bir-Der Genel Başkanı Muhittin Yıldırım, “Peygamber Efendimiz (SAS) “Kim bir kavme benzemek isterse o, onlardan olur” buyruğu gereğince Hristiyanların yılbaşı şenliklerini kutlayamayız. Çünkü bizim yolumuz Allah ve Resul’ünün yoludur. Hıristiyanlar ve Yahudilerin yolu ise şirk ve tuğyan yoludur. Sevgili Peygamberimiz Buhari ve Müslim’de “Müşriklere muhalefet ediniz” buyuruyor. Nerede muhalefet edeceğiz? Onlara benzememekte. Yılbaşı kutlamaları da onların batıl inançları gereğidir. Onun için biz, yılbaşına tekabül eden günde Mekke fethedildiğinden Mekke’nin Fethi’ni kutlayacağız. Dolayısıyla onlara bilerek muhalefet edeceğiz ki, şuurlu mümin olalım. Son olarak Rabbimiz’in şu ayetini bu konuların tamamı için düşünelim ve ona göre hareket edelim: “Ayetlerimizi yalanlayanların ve ahiret gününe inanmayanların arzularına sakın uyma. Onlar Rablerine eş koşuyorlar. (Enam:150)” ifadelerini kullandı.

MUHİTTİN YILDIRIM

ŞER İŞLERDE YARDIMLAŞMAYIN!


Noel bahsiyle alakalı olarak Maide Suresinde, “İyilik ve takva konusunda yardımlaşın, günah ve haddi aşmada yardımlaşmayın ve Allah`tan korkup sakının…” buyuruluyor. Yani bizler Müslümanlar olarak hayır ile takvada yardımlaşmalıyız. Yılbaşı olarak kutlanan Noel’de tebrikleşmek ise şerde, haddi aşma da yardımlaşmaktır. Noel Hıristiyanlara mahsus bir âdettir ve bundan Müslümanların son derede kaçınması gerekir. Kendi millî ve dinî günlerimizde tebrikleşmemizde ise sayısız yararlar vardır. Her şeyden önce dinî ve millî âdetlerimizi yaşatmış, çocuklarımıza güzel örnekler vermiş oluruz. Böylece neslimizi muhafaza etmiş ederiz. Üstelik Ebu Davud da geçen bir hadisi şerifte “Kim herhangi bir gruba benzeşirse o da onlardandır” buyuruluyor. Allah-u Teâlâ bizleri kâfirlere benzeyenlerden onlara özenenlerden eylemesin.

Muhammed Saki El- Hüseynİ

NOEL, HZ. İSA’YA BİLE HAKARETTİR


Noel, (Müslümanların değil; Hıristiyanların kutsal kabul ettikleri bir gündür. Onların Hz. İsa’nın doğduğuna inandıkları, daha doğrusu öyle varsaydıkları gündür. Onlar Hz. Muhammed’i Peygamber bile kabul etmezken, bizim onların tanrı olarak taptığı, oğul tanrı kabul ettiklerinin doğum gününü bayram kabul etmemiz, öncelikle gerçek Hz. İsa’ya hakarettir. Ayrıca insanlara yılbaşı bahanesiyle kumar sevdirilip oynatılmaktadır. Hayatında hiç kumar oynamamış insanlar dahi, devlet eliyle meşrulaştırılmaya çalışılan Milli piyango ile kumara teşvik edilmiş oluyor. Çarşılardaki çoğu mağazanın vitrinlerine baktığınızda Noel denilen Hıristiyan papazlarının bizimle alay ederek sırıttığını görüyor ve kahroluyoruz. Kurban bayramında kesilen hayvanlara acıyıp hayvancıl geçinenlerin ibâdet kastıyla hindi kesmelerine, birkaç ağaç için ayaklananların binlerce çam devirmelere karşı seslerini çıkarmamaları onların samimiyetsizliklerini haykırmaktadır. Müslümanlığın lafla olmayacağını bilerek Müslümanların tekrar Müslümanlaşacağı gün hâlâ gelmedi mi?

Ahmet Kalkan-Milli Gazete
Anahtar Kelimeler:
YılbaşıNoelNoel Baba
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.