Suudi Arabistan'dan Kudüs Açıklaması

Son dakika haber

05 Aralık 2017 Salı 20:28
Suudi Arabistan'dan Kudüs Açıklaması
Suudi Arabistan'dan ABD'nin Büyükelçiliği'ni Kudüs'e taşıma ve Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararı hakkında açıklama geldi.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'nın Dışişleri Bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı habere göre, ABD'nin "Tel Aviv'deki Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyarak burayı İsrail'in başkenti olarak tanıması" yönünde medyada çıkan haberlerin endişeyle takip edildiği aktarıldı.

AA'nın haberine göre, açıklamada bu yönde bir adım atılmasının, "nihai çözüm müzakerelerini etkilememe ilkesi için büyük bir ihlal olacağı", Filistin halkının Kudüs'te tarihi ve köklü hakları bulunduğunu onaylayan uluslararası kararlara aykırı düşeceği kaydedildi.

Muhtemel adımın, "köklü bir değişim ve ABD'nin tarafsız tutumunda gerekçesiz bir yandaşlık olacağı" belirtilen haberde, "Bu adımın son derece tehlikeli yansımaları olacak. İsrail-Filistin çatışmasını daha da içinden çıkılamaz hale getirecek ve barış sürecini canlandırmak için sarf edilen çabaları baltalayacak. Bu karar ayrıca tüm dünyadaki Müslümanların duygularını provoke edecek." ifadeleri kullanıldı.

ABD yönetiminin bu kararın sonuçlarını göz önünde bulundurmasının önemine vurgu yapılan haberde, ABD tarafından böyle bir kararın alınmamasının ümit edildiği belirtildi.

Haberde ayrıca, Suudi Arabistan'ın Kudüs konusundaki değişmez tutumuna ve her zaman Filistin halkının yanında yer alışına dikkat çekildi.

Amerikan medyasının haberlerinde, ABD Başkanı Donald Trump'ın, 6 aylık askıya alma süresi gelecek hafta sona erecek 1995 tarihli Amerikan Büyükelçiliğinin Kudüs'e Taşınmasına İlişkin Yasa'yı daha fazla bekletmeyip Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyacağı ve Amerikan Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınmasına karar vereceği iddia edilmişti.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Huckabee Sanders ise konuya ilişkin, bu yönde atılacak bir adım için "erken" yorumunu yapmıştı. 
loading...
Anahtar Kelimeler: Suudi ArabistanKudüs

    Yorumlar

Tümü Anket
İDAM yasası çıksın mı?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv