Türk askerinin neden girmediği belli oldu!

Emir verilir verilmez...

09 Ekim 2017 Pazartesi 12:42
Türk askerinin neden girmediği belli oldu!
Türk askerinin neden girmediği belli oldu

Suriye’de Özgür Suriye Ordusu, İdlib operasyonuna başlarken Türkiye tarafından da Fırtına obüsleri ateşlenerek bu güçlerin bölgedeki ‘ön temizliğine’ destek verildi.

TÜRK Silahlı Kuvvetleri (TSK), Hatay-Reyhanlı sınır hattındaki varlığını her gün yapılan takviyelerle güçlendirirken, İdlib operasyonuna başlayan Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçlerine ilk destek atışını dün sabah yaptı.

Cilvegözü ve Oğulpınar sınır karakollarında konuşlu 40 kilometre menzile sahip Fırtına obüsleri 7 atışla ÖSO’ya destek verdi. Askeri kaynaklar destek atışlarının, Türkiye’ye kuş uçuşu 34 kilometre mesafede olan İdlib’in Batı kırsalında ilerleyen yaklaşık 500 kişiden oluşan ÖSO gücüne ‘ön temizlik’ amacıyla yapıldığını, gerekirse devam edeceğini söylediler.

TÜRK ASKERİ NEDEN GİRMEDİ?

Yetkililer, “Türk askerinin şu aşamada neden İdlib’e girmediği” sorusuna, “ÖSO, Tahrir el-Şam’ın (HTŞ) bırakmak istemediği yerlere ilerliyor. ÖSO, geri çekilmesi, kendini lağvetmesi için HTŞ ile görüşmeyi de sürdürüyor. HTŞ içinde çözülme beklentisi var. Bu nedenle bölge güvenliği ve diğer tüm bu gelişmeler bekleniyor. Türk askeri emir verilir verilmez anında içeri girecek durumda hazır” yanıtını verdiler.

Askeri kaynaklar, Astana’da varılan anlaşmaya eklenen angajman kuralları uyarınca Türk askerinin, kendisine müdahale edilmesi durumunda anında misliyle karşılık verme yetkisi olduğunu da vurguladı.

KAYNAK HÜRRİYET 
loading...
Anahtar Kelimeler: İdlib

    Yorumlar

Tümü Anket
İDAM yasası çıksın mı?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv