Türkiye ve Suudi Arabistan Arasında Büyük İşbirliği

İşte, o büyük stratejik plan...

04 Ekim 2016 Salı 05:13
Türkiye  ve Suudi Arabistan Arasında Büyük İşbirliği

Cumhurbaşkanı Erdoğan, katıldığı bir televizyon programında yöneltilen soru üzerine, ABD Kongresi'nin 11 Eylül saldırıları nedeniyle Suudi Arabistan'a dava açılmasına olanak tanıyan yasa tasarısını kabul etmesine dair olarak Suudi Arabistan'la ortak strateji geliştirdiklerini açıkladı.
İşte,  bu stratejik hamlenin flaş unsurları... 

Türkiye ile Suudi Arabistan'dan stratejik hamle!

Petrol üretiminde ilk sırada yer alan Suudi Arabistan'dan önemli bir heyet stratejik işbirliği için geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye geldi. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Nayif, 29-30 Eylül’de Türkiye’de önemli görüşmelerde bulundu.

Moody's'in siyasi olarak değerlendirilen not düşürme hamleleri ve Batı'nın 'ekonomi kötü gidiyor' propagandalarına karşı ise Körfez ülkelerinin Türkiye'ye olan ilgisi devam ediyor.

Körfez'in en büyük ekonomisi ve aynı zamanda dünya petrol üretiminin ilk sırasında yer alan Suudi Arabistan'dan önemli bir heyet, stratejik işbirliği için Türkiye’deydi.

ÇALIŞMA GRUBU OLACAK

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Nayif, 29-30 Eylül'de beraberindeki heyetle Türkiye'de görüşmelerde bulundu. Bu seyahat iki ülke ve Körfez Bölgesi arasındaki stratejik işbirliğinin temelinin atıldığı bir gezi olarak nitelendiriliyor.

Aynı zamanda Yatırım Destek Ajansı kaynaklarına göre bu görüşmelerde hem Suudi Arabistan hem de Körfez ülkeleri ile serbest ticaret anlaşması gündeme geldi.

BİZ DE GİDECEĞİZ

İki ülke arasında stratejik çalışma grubu kurulacağını belirten DEİK Suudi Arabistan İş Konseyi Başkanı Yusuf Cevahir, "5-6 Ekim'de de biz Kalkınma Bakanlığı'nın organizasyonuyla Suudi Arabistan'a gideceğiz. TİM ve DEİK de orada olacak. İki ülke bölgedeki gelişmeler nedeniyle birbirleri için gerekli. Birbirlerini tamamlıyorlar. Onlarda finans var bizde know-how ve güçlü bir ekonomi" dedi.
Seyahat kapsamında Veliaht Prens Muhammed Bin Nayif'in Türkiye'nin önde gelen firmalarının patronları ile de görüşeceği belirtildi. Bu görüşmelerde Suudi Arabistan'da yapılacak olası yatırımlar masaya yatırılacak.

BÜYÜK DEĞİŞİM İÇİN YOL HARİTASI VAR

Petroldeki düşüş nedeniyle geçtiğimiz yıl 98 milyar dolarlık rekor açık veren Suudi Arabistan, hem ekonomik hem de sosyal yönleri içeren ve 2030'a kadar büyük değişimi hedefleyen yol haritası hazırladı. Hedef büyük ölçüde ülkenin petrol bağımlılığını azaltmak.

"Vizyon 2030" adı verilen reform paketi, özelleştirmeler, teşviklerin düşürülmesi gibi hedefler içeriyor. 

Kaynak : Yeni Akit 
loading...

    Yorumlar

Tümü Anket
İDAM yasası çıksın mı?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv