Yeni Dünya’nın gövde gösterisi, Türkiye Artık ‘oyuncu’ değil ‘oyun kurucu’

İstanbul, 39 yıl aradan sonra bir kez daha Dünya Enerji Kongresi'ne ev sahipliği yapıyor. ABD ve AB'nin 'saha kenarından' izlediği zirveye Rusya lideri Putin, Venezuela Devlet Başkanı Maduro ve Azerbaycan Devlet Başkanı Aliyev gibi enerji devlerinin liderleri katıldı. Ortaya çıkan 'birlik' tablosu ise "İşte yeni dünya' şeklinde yorumlandı.Dünya Enerji Kongresi Açılışı dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Başbakan Binali Yıldırım, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve yerli-yabancı çok sayıda ismin katılımıyla gerçekleştirildi.

YENİ DÜNYANIN GÖVDE GÖSTERİSİ

Tüm dünyanın yakından takip ettiği zirvede liderlerin verdiği ‘birlik görüntüsü’ “Yeni dünyanın gövde gösterisi” şeklinde yorumlandı. Burada konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerine, "Ülkemize ve İstanbul'a, medeniyetleri birleştiren bu güzel şehre hoş geldiniz" diyerek başladı.

TÜRKİYE’YE GELEN PİŞMAN OLMAZ

Tüm enerji şirketlerini Türkiye'de yatırıma davet eden Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle konuştu: "Türkiye'ye güvenen, bu ülkeye yatırım yapan asla pişman olmamıştır, bundan sonra da olmayacaktır."

Enerji başta temel insani ihtiyaçlara erişim konusunda dahi bu ciddi sıkıntı yaşayan geniş toplum kesimleri olduğunu aktaran Erdoğan, "Venezuela Devlet Başkanı ile de bu konuları konuştuk. İnşallah ocak veya şubatta da ben Venezuela'yı ziyaret etmek suretiyle geleceğe yönelik neler yapabiliriz, bunları planlayacağız" dedi.

MUSUL İÇİN ORTAK MÜCADELE

Erdoğan şöyle devam etti: “Dünyanın dört bir yanından gelen siz değerli devlet başkanlarına, kıymetli katılımcılara sesleniyorum: Ortadoğu'ya huzur ve barış ve insani yardım için gelin el ele verelim. Musul'un hem DAEŞ tehdidinden hem mezhepçilik baskısından kurtarılabilmesi için gelin birlikte mücadele edelim. Gelin barış için elimizdeki imkanları kullanalım. Gelin, yeni ufukları birlikte kucaklayalım."

EMPERYALİST VAMPİRLER!

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro Moros da zirvedeki konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a davetleri nedeniyle teşekkür ederek başladı. 15 Temmuz darbe girişiminde Türk halkının gösterdiği direnişi öven Maduro, “15 Temmuz'da burada insanların demokrasiye nasıl sahip çıktığını gördük. Venezuela da bunu yaşadı. Kumandan Chavez'in de söylediği gibi, 'doyumsuz emperyalist vampirler' var. Onlara karşı da mücadele etmek zorundayız. Enerjide, ekonomide siyasette" diye konuştu.

ASİL DURUŞUNUZ ÖRNEK OLSUN

Dünyaya yaptıkları adalet, barış, istikrar, güvenlik çağrılarının kesinlikle içi boş, retorik, samimiyetsiz beyanlar olmadığını vurgulayan Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu: “Tam tersine biz, savunduğumuz her değeri bedelini en ağır şekilde yaşayan, tecrübe eden bir ülkeyiz. Bu bedel, kimi zaman ekonomik krizlerde olduğu gibi maddi sınırlar içinde kalırken kimi zaman da 15 Temmuz'da yaşadığımız gibi kanla ödenebiliyor. Sizler de bu hain terör eyleminden 3 ay sonra bu kongre vesilesiyle İstanbul'a gelerek ülkemize, milletimize, demokrasimize destek vermiş oldunuz. Şahsım, milletim adına teşekkür ediyorum. Umarım sizlerin bu asil duruşunuz hâlâ Türkiye'ye açıkça destek vermekten imtina eden, hâlâ darbeci teröristleri bahane ederek bize insan hakları ve demokrasi dersi vermeye kalkan birilerine örnek olur."

ÜÇÜNCÜ NÜKLEER SANTRAL İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin önem verdiği bir diğer alanın da nükleer enerji olduğuna işaret ederek, "2010'da Rusya ile Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesi'nin gerçekleştirilmesine yönelik bir hükümetler arası anlaşmayı imzaladık. Japonya'yla da Karadeniz kıyısında tesisine karar verilen Sinop için anlaşma yaptık. Şimdi de üçüncü nükleer arayışı içerisindeyiz. Zira ileri teknoloji noktasında, bizim ciddi noktada bir enerji potansiyeline ihtiyacımız var. Hedefimiz, elektriğin yaklaşık yüzde 10'unun nükleer enerjiden karşılanması" dedi.

DESTEK BEKLEMEK HAKKIMIZDIR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin FETÖ'nün yanında PKK ve DAEŞ terör örgütlerinin de yoğun saldırısı altında olduğunu aktardı ve “Mademki terör küresel bir sorundur, öyleyse destek beklemek hakkımızdır" ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE'NİN İSTİKRARI DÜNYA İÇİN ÖNEMLİ

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türkiye'nin istikrarının tüm dünya için önemli olduğunu söyleyerek, "Bu yılın temmuzunda, Türkiye çetin bir sınavdan yüzünün akıyla çıktı. Azerbaycan'da sizinle gurur duyuyoruz. Türkiye'ye yaptığımız yatırım 20 milyar doları bulacak.Bizim dostluğumuz, birliğimiz, kardeşliğimiz daimidir" dedi.

PUTİN: DARBE GİRİŞİMİNİ BİZ DE TAKİP EDİYORDUK

Zirvede bir konuşma yapan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye'nin zor bir dönemden geçtiğini söyleyerek, “Son olarak bir darbe girişimi oldu. Biz de takip ediyorduk. Türk halkını tebrik ediyorum ki durum kontrol altına alındı" dedi. Rusya'nın güvenilir ülke olmayı sürdüreceğini belirten Putin, " AB'nin enerjisini 50 yıldır biz sağlıyoruz. Erdoğan ve diğer ortaklarımızla Türk Akımı'nı ele alıyoruz ve bunu da istiyoruz" diye konuştu.

TÜRKİYE TİCARET MERKEZİ OLACAK

Başbakan Binali Yıldırım, zirvedeki konuşmasında OECD ülkeleri içinde geçtiğimiz 10 yıllık dönemde enerji talep artışının en hızlı gerçekleştiği ülkenin Türkiye olduğunu belirterek, "Enerji sektöründeki büyümede dünyada Çin'den sonra 2. ülke konumundayız. Dünya ortalamasının neredeyse 3 katı hızla artan enerji talebimizin 2023 yılındaki ihtiyacı şu anki kapasitemizin 2 katı olacaktır. Bu nedenle Türkiye, küresel enerji güvenliğinin geliştirilerek sürdürülebilir, kapsayıcı ekonomik büyümenin temeline yönelik çalışmalara kararlılıkla katkı sunmaya devam edecektir" diye konuştu.

ENERJİDE TEMEL KAYGIMIZ KÜRESEL BARIŞ VE İSTİKRAR

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türkiye'nin dünya ve bölge barışına katkı sağlayacak projelerin hayata geçmesi için sorumluluk almaktan geri durmayacağını belirterek, "Türkiye olarak tüm politikalarımızda temel kaygımız küresel barış ve istikrar sağlanması. Yeter ki kaynakların daha adil dağılımı, huzurun inşası için ve barış için paylaşalım" dedi. Albayrak, kazan-kazan modelini uygulayarak çalıştıklarını belirterek, "Türkiye ulusal menfaatleri çerçevesinde huzuru önceleyen her projenin müttefiki olacak. Türkiye, bu kriterlerdeki her projenin hayata geçmesi için sorumluluk almaktan geri durmayacaktır" ifadelerini kullandı.

DÜNYAYA MESAJ!

Rus Devlet Başkanı Putin'le Cumhurbaşkanı Erdoğan arasındaki samimi görüntü dünyaya bir mesaj olarak yorumlandı. Katılımcıların hıncahınç doldurduğu dev salonda, herkes iki liderin geliş anına kilitlendi.

SALONA BİRLİKTE GİRDİLER

Erdoğan ve Putin, salona girdiğinde yüzler gülüyordu, iki liderin verdiği görüntü ise son derece samimiydi. Kongrede toplam 110 ülkeden katılımcı ağırlandı. Toplam 270 konuşmacının yer aldığı organizasyonu fuar da dahil 10 bin kişi izliyor. Kongreyi ayrıca 1100 gazeteci takip ediyor.

EROL OLÇOK DA UNUTULMADI

Açılışta 15 Temmuz şehitleri için 1 dakikalık saygı duruşu ve video gösterisi yapıldı. Videoda, 15 Temmuz şehitlerinden Erol Olçok'ın da fotoğrafına yer verilirken, Olçok'ın zirve organizasyonunda emeğinin geçtiği anlatıldı.

Kaynak : Yeni Akit 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.