Tarihin en zengin adamı oydu!

Öyle bir serveti vardı ki...

30 Aralık 2017 Cumartesi 17:47
Tarihin en zengin adamı oydu!
Gelmiş geçmiş en zengin adam kim?.. Bill Gates Hayır... Siz? Tabii ki değilsiniz.

Bu güne kadar yaşamış en varlıklı adam Büyük Mali İmparatorluğu Kralı Mansa Musa! Musa'nın serveti hesaplanamıyor bile.

21. yüzyılda dünyanın en zengin adamı 10 Haziran 2016 saat 15.23 tarihi itibariyle Bill Gates. Microsoft’un kurucusu Gates’in kişisel serveti 86.4 milyar dolar fakat Gates gelmiş geçmiş en varlıklı adam değil.  


Yeryüzünün gelmiş geçmiş en zengin adamı Mansa Musa! Business Insider okurlarına kısaca Mansa Musa’yı tanıttı.
Time Dergisi’nin kendisi hakkında yazdığı bir makaleye göre servetini hesaplayabilmek mümkün değil. Mansa Musa 1312 yılında Büyük Mali İmparatorluğu’nun kralı oldu.

Mansa Musa’nın hüküm sürdüğü dönemde Mali dünyanın en zengin altın rezervlerine sahip ülkelerinden biri olarak biliniyordu.Time Dergisi’nin kendisi hakkında yazdığı bir makaleye göre servetini hesaplayabilmek mümkün değil. Mansa Musa 1312 yılında Büyük Mali İmparatorluğu’nun kralı oldu.
Mansa Musa’nın hüküm sürdüğü dönemde Mali dünyanın en zengin altın rezervlerine sahip ülkelerinden biri olarak biliniyordu.
Musa’nın krallığı günümüzdeki Mauritanya, Senegal, Gambia, Gine, Burkina Faso, Mali, Niger, Nijerya ve Çad topraklarını kapsıyordu. Musa ile ilgili tarihi kaynaklarda çok fazla bilgi yer almıyor.Efsane Kral’ın 1324 ‘te çıktığı hac seyahatinde yaptığı altın bağışları nedeniyle altının değerinin düştüğü belirtiliyor. 
Hac görevi için Mekke’ye doğru yola çıkan Musa Mansa’nın, 60 bin kişi ve fakirlere dağıtılmak üzere 80 devenin taşıdığı 2 tondan fazla altını içeren bir kervanın başında Kahire’ye vardığı ve Mısır’da savurgan bir şekilde pek çok altını hediye ederek harcadığı iddia ediliyor. 

O yıllar altındaki sert değer kaybının ve uzun yıllar eski değerine kavuşamamasının nedeninin bu olay olduğu tahmin ediliyor.loading...
Anahtar Kelimeler: Mansa Musa

    Yorumlar

Tümü Anket
İDAM yasası çıksın mı?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv