Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yitik kaybedildiği yerde aranır...
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Dirilişimiz oradan olacak
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 24 Kasım Öğretmenler Günü Programında konuştu. Erdoğan, "Çöküşümüz hangi alanda başladıysa dirilişimiz de oradan olacaktır" dedi. 

     
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen 24 Kasım Öğretmenler Günü Programında konuştu.

"Yitik kaybedildiği yerde aranır. Bunu unutmayacağız. Gerilememiz ve çöküşümüz hangi alanda başladıysa dirilişimiz de oradan olacaktır. İlim ve bilimde üstünlü kaybeden bir ülkenin ileri gitmesi mümkün değildir" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ağlarım ağlatamam hissederim söyleyemem dili yok kalbimin ondan ne kadar bizarım diyor şair. Şu an bildiklerimi söyleyemeyecek durumdayım ama günü geldiğinde onlar da kaleme dökülecektir. Onun için sabır gerekiyor" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

Üzerimde hakkı ve emeği olan bütün öğretmenleri saygı ile anıyor, hepsinin ellerinden öpüyorum. Her birinize emeğiniz, sabrınız için özellikle teşekkür ediyorum. Hayatta olsun ya da olmasın ülkemizin bugünlere erişmesinde büyük katkısı olan öğretmenlerimizi hep hayırla anacak asla unutmayacağız.

"ÖĞRETMENLER İSTİKBALİMİZİN MİMARIDIR"

Kutsal olduğu kadar mesuliyeti ağır bir mesleği icra ediyorsunuz. Çocuklarımıza bilginizle beraber kişiliğinizi de katıyorsunuz. Bu yönü ile öğretmenler istikbalimizin mimarlarıdır. Öğretmenlerini yokluğa, yoksulluğa mecbur eden ülkelerin yerinde sayması mukadderdir.

Anadolu'yu bize vatan kılan aynı zamanda alimlerimizin, mutasavvıflarımızın ilim ve hikmet seferberliğidir.

"MÜCADELEMİZ SADECE SAVAŞ MEYDANLARINDA DEĞİL"

Medeniyetlere beşiklik yapmış, her bir şehri açık hava müzesi olan bir coğrafyada yaşıyoruz. Bu topraklarda bırakın devlet olarak gelişmeyi, mevcudiyetinizi korumak için bile büyük bedeller ödemeyi göze almanız gerekir. İçinde bulunduğumuz topraklar tarihi olarak zengin olmasının yanında aynı zamanda birer devletler kabristanıdır.


Anadolu'nun kapılarını kendimize açtığımız 1071'den beri çetin mücadeleler verdik, veriyoruz. Bu mücadele sadece savaş meydanında siyasette değil, eğitimde, ilimde, bilimde de verildi.

Geçtiğimiz hafta ziyaret ettiğimiz Özbekistan'da gördüğümüz medrese bizim bu konuya ne kadar önem verdiğimizi gösteriyor. Öğretmenlerimizin bu topraklara geziler düzenlemesinin doğru olacağı kanaatindeyim.

15 TEMMUZ GAZİSİ ÖĞRETMENLERE MESAJ

15 Temmuz gecesi göğsünü kurşunlara siper ederek Gazi olan öğretmenlere minnet duygularımı iletiyorum.

FATİH SULTAN MEHMET ÖRNEĞİ

Bu sabah bir televizyon kanalında bugünü anma ile alakalı bir örneği verdi. Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'a girişi ile alakalı, Özellikle Bizans kadınlarının Fatih ve askerlerine çiçek atarken, bir demet gülü Akşemseddin'e verecekti. O da Fatih Sultan Mehmet'i işaret etti. Hocama vereceksin o çiçekleri bu fetih onun dedi.

Ben sizi yaşlı görünce size vermek istedim dedi kadın. İşte Padişah ile hocasının ilişkisi bu.. Fethin görünmeyen ama gerçek sahibi o hocaydı. Mazisini kavrayamayan istikbale yürüyemez. Bu şuurla hareket eden bizleri bilhassa siz öğretmenlerin nasıl ayakta kaldığımızı öğrencilerimize anlatması gerekiyor. İlim ve bilgide üstünlüğü kaybeden bir milletin ileriye gitmesi imkansızdır.

Kendisini tekrarlayan bir ülkenin bırakın ilerlemeyi ayakta kalması mümkün değildir. Bizi bugünlere ulaştıran sırf Peygamber efendimizin "İki günü birbirine eşit olan ziyandadır" sözüdür. Bu millet zarar eden değil sürekli kar eden bir millet olacaktır. Atalarımız bu bilinçle yaklaştıkları için her alanda çığır açan işlere imza atmıştır.


FUAT SEZGİN HOCANIN HİKAYESİNİ ANLATTI

Dünyaca meşhur bilim tarihçimizi Fuat Sezgin hocamızın yaşadığı bir hadiseyi anlatayım. Öğrencisi kendisine günde kaç saat çalıştığını soruyor. Hocamızda büyük bir iftiharla günde 14 saat çalıştığını söyler. Bunun üzerine öğrencisi kendisine bu şekilde iyi bir bilim adamı olamazsın der.

Fuat Sezgin, kendisi günde 24 saat çalışırdı bende ondan sonra çalışmamı 17 saate çıkardım der. Bu 70 yaşıma kadar devam etti der. Geçen ay sonunda İstanbul Üniversitesi kendisine nişan verdi. Bizde vazifemize bu anlayışla yaklaşmalıyız.


"ÇÖKÜŞ NEREDE BAŞLADIYSA DİRİLİŞ ORADA OLACAKTIR"

Yitik kaybedildiği yerde aranır. Bunu unutmayacağız. Gerilememiz ve çöküşümüz hangi alanda başladıysa dirilişimiz de oradan olacaktır. İlim ve bilimde üstünlü kaybeden bir ülkenin ileri gitmesi mümkün değildir.

Bu durmak, duraksamak gerilemekle değil yıkılmakla eş değerdir. İki günümüz birbirine denk olmayacak, bu millet daima kar eden bir millet olacak.

"270 BİN YENİ DERSLİK İLAVE ETTİK"

Göreve geldiğimizde ülkemizin eğitim öğretim alt yapısı kötü durumdaydı. Bizim sınıfımızda öğrenci sayısı 75'ti. Ben öyle sınıflar hatırlıyorum ki ülkemizde 100'ün üzerinde öğrencisi olan sınıflar vardı. Başbakanlığım döneminde hedef koyduk. Öğrenci sayısı 30'un altına inecek. Er veya geç başaracağız. Saygıdeğer hocalarımdan istirham edeceğim.

İlim ilim bilmektir. İlim kendini bilmektir. Eğitimi 4 ana önceliklerimizden biri yaparak hedeflerimizi belirledik. Bütçe payında aslan payını eğitime vereceğiz. Biz göreve geldiğimizde 2002 2006 arasında 270 bin yeni derslik ilave ettik. Aynı dönemde 561 bin yeni öğretmen ataması yaptık.


"ASIM'IN NESLİ GİBİ GENÇLER YETİŞTİRMEK İSTİYORUZ"

Biz, terör örgütlerinin kanlı eylemlerinde kullanacağı sarf malzemeleri değil, ülkemizin istikbalini kurtaracak Asım'ın nesli gibi gençler yetiştirmek istiyoruz, derdimiz bu. Bizler Batı'ya öykünen, kendi milletinden tiksinen sömürge ajanları değil, kendini bilen, tarihini bilen, medeniyet değerlerini özümsemiş fikir işçileri yetiştirmeyi hedefliyoruz.

"EVLATLARIMIZ ZORLA FETÖ'YE İTİLDİ"

Bizler Batı'ya öykünen kendi milletinden tiksinen değil, kendini, tarihini bile fikir işçileri yetiştirmeyi hedefliyoruz. Marjinal ideolojilerin kalıplarına sıkışmış, at gözlüğü ile dünyaya bakan gözlerin ne bu ülkeye ne de bu millete sunacağı bir katkı yoktur.

Gerek PKK, DHKP-C gibi etnik ve mezhebi farklılıkları kaşıyan örgütlerin gerekse DEAŞ ve FETÖ gibi dini kavramların arkasına saklanan yapıların en büyük istismar alanı, eğitim ve öğretim alanındaki hatalardır. Bu ülkenin yüzlerce yıllık tarihi ve kültürel birikimine yabancı eğitim-öğretim politikaları, maalesef çatışmacı, hastalıklı, çift kişilikli nesillerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Özellikle FETÖ, zamanın gerisinde kalan, toplumun temel değerlerinden uzak, jakoben, baskıcı bir eğitim politikasının ürünüdür.

Özellikle FETÖ zamanın gerisinde kalan baskıcı bir eğitim modelinin politikasıdır. 12 Eylül darbesinden sonra milletimizin başarılı evlatları bu örgütün kollarına zorla itildi. FETÖ yüzünden bugün ülkemizde kayıp bir nesil ortaya çıkmıştır.


"TERÖRLE MÜCADELE TÜM TOPLUMUN GÖREVİDİR"

Teröristle mücadele güvenlik birimlerinin, terörle mücadele ise tüm toplumun görevidir. Bir tek evladımızın dahi bu tür insanlık düşmanı yapıların eline düşmesine gönlümüz razı gelmez. Hangi terör örgütü tarafından devşirilirse devşirilsin hiçbir evladımızın kaybolmasına, vatanına, milletine, devletine, anne babasına ihanet etmesine gönlümüz razı değil. Bu şer odaklarına karşı hep birlikte mücadele etmeliyiz.

"ŞU AN BİLDİKLERİMİ SÖYLEYEMEYECEK DURUMDAYIM"

15 Temmuz'da milletin kanını döktüler. Bu milleti, Külliye'yi bombalayanlar bunun eğitimini mi aldılar. Silahlı Kuvvetlerimize sızan bir grup terörist bu adımı attılar. Şimdi de bedelini ödüyorlar.

Görevden alınmalar devam edecek ama istiyoruz ki at izi it izine karışmasın. Ağlarım ağlatamam hissederim söyleyemem dili yok kalbimin ondan ne kadar bizarım diyor şair. Şu an bildiklerimi söyleyemeyecek durumdayım ama günü geldiğinde onlar da kaleme dökülecektir. Onun için sabır gerekiyor.

ALMANYA'YA SERT TEPKİ!

Avrupa Birliğinde PKK'yı terör örgütü ilan edenler şimdi Avrupa meydanlarında onların gösteri yapmasına izin veriyorlar. Almanya gibi bir ülke teröre hayır demokrasiye evet mitingi düzenlemek isteyenlere hayır diyor. Bu batının samimiyetine inanmak mümkün mü? TC Cumhurbaşkanı'nın telekonferansına izin vermeyeceksin, teröristlere izin vereceksin.

Bunlar terörün yardımcı uzuvlarıdır. Kimse kalkıp bize şöyle böyle demesin. Teröre destek veren kim olursa olsun affetmeyeceğiz.Bu vatanda kimse operasyon düşünmesin bedelini ağır öder.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.