Kadir İnanır da o heyette

Çözüm sürecinde kurulması planlanan 'İzleme Heyeti'nde yer alacak isimlerden beşi üzerinde uzlaşma sağlandı. Kadir İnanır, Deniz Ülke Arıboğan, Avni Özgürel, Öztürk Türkdoğan ve Ahmet Taşgetiren'in heyette yer alması bekleniyor. Ancak son sözü Başbakan Davutoğlu söyleyecek.

19 Mart 2015 Perşembe 20:27
Kadir İnanır da o heyette
Kadir İnanır, Arıboğan ve Özgürel izleme heyetinde
HDP kaynaklarından alınan bilgiye göre çözüm süreci kapsamında kurulacak olan 'İzleme Heyeti'nde yer alacak isimlerden 5'i üzerinde uzlaşma sağlandı. Sanatçı Kadir İnanır, akademisyen Deniz Ülke Arıboğan, İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Öztürk Türdoğan ve gazeteciler Avni Özgürel ile Ahmet Taşgetiren'in heyette yer alması bekleniyor. Ancak hükümet kaynakları bu isimlerle ilgili görüşmelerin sürdüğünü, isimlerin değişebileceğini ve son sözü önümüzdeki hafta Başbakan Davutoğlu'nun söyleyeceğini belirtti.

Al Jazeera'nin ulaştığı Öztürk Türkdoğan kendisine bu yönde bir bilgi ulaşmadığını söyledi. Kadir İnanır'a da herhangi bir bilgi gitmediği öğrenildi.

Mesaj görüntülü değil yazılı olacak
PKK'nın hapisteki lideri Abdullah Öcalan'la bugün İmralı'da görüşen 5 kişilik heyet ise, Öcalan'ın Nevruz'da okunacak mesajını teslim aldı.
4 saat süren görüşmenin ardından Öcalan'ın heyete ilettiği mesaj cumartesi günü Diyarbakır'daki Nevruz kutlamalarında okunacak.
İki sayfa olduğu öğrenilen mesaj görüntülü değil yazılı olacak, mesajı HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ile HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder okuyacak.
Öcalan'ı ziyaret eden heyette Halkların Demokrasi Partisi Grup Başkanvekilleri İdris Baluken, Pervin Buldan, İstanbul milletvekili Sırrı Süreyya Önder ile Hatip Dicle ve Ceylan Bağrıyanık bulunuyordu.

Öcalan'dan daha güçlü mesaj beklentisi
Hükümet kaynakları Öcalan'ın mesajında daha önce yaptığı "PKK'nın silah bırakma kararı almak üzere kongre toplaması" çağrısına ilişkin bir takvim vermesini bekliyor. Bunun bir "onama" anlamına geleceğini belirten HDP yetkilileri ise Dolmabahçe açıklamasının ardından yapılan görüşmelerde henüz beklenen adımları atılmadığını, bu sebeple "Öcalan'ın kongre için net bir tarih vererek Dolmabahçe'deki niyet beyanını onamak anlamına gelen net bir tarih vermeyeceğini" belirtiyor. Alınan bilgilere göre Öcalan, silah bırakma ile ilgili niyet beyanını güçlendirecek bir açıklama yapacak.
milliyet
loading...

    Yorumlar

Tümü Anket
İDAM yasası çıksın mı?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv