Selahattin Demirtaş'tan PKK'ya silah bırakın çağrısı

Uzun zamandır ortalıkta gözükmüyordu... Konuşmak için basının karşısına çıktı, PKK'ya çağrı yaptı! Bakın Demirtaş uzun zaman sonra sessizliğini hangi açıklamayla bozdu

20 Eylül 2016 Salı 22:41
Selahattin Demirtaş'tan PKK'ya silah bırakın çağrısı
 Demirtaş, PKK'nın silah bırakmasıyla ilgili bir soruya "Bizim çağrımıza kalmış olsa sabah kalkar akşama kadar çağrı yaparım." dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, katıldığı televizyon programında terör örgütü PKK'nın silah bırakmasıyla ilgili soru üzerine, PKK'ya sözde çağrıda bulunarak "PKK kesinlikte Türkiye'ye karşı silah bırakmalıdır. Ama benim çağrım çözüm değil ki..." dedi.İşte Demirtaş'ın o açıklamaları:

'Öcalan'ın rolü belirleyici olacak'

(Kuzey Suriye'de yaşananlar) Ordu oraya gideceğine siyasetçiler gitmeli. Sınırların güvenliği PYD ile daha mümkün olur. Ancak PYD'de de şunu görmeli Türkiye'siz olmaz. Türkiye'nin ve PYD'nin çözümü yeni bir Suriye'ye hizmet etsin. Abdullah Öcalan'ın rolü çok belirleyici olacaktır.

'Birlikte yaşayalım ama özgürlükleri genişletelim'

- Kürtlerin derdi bölünmek değil, haksızlıklar bitsin isteniyor. Ayrı bir devlet kuralım demiyoruz, birlikte yaşayalım ama özgürlükleri genişletelim. Türkiye'deki Kürt sorununun çözümü için kabaca ilkesel çözümümüz bu.

'PKK kesinlikle Türkiye'ye karşı silah bırakmalıdır'

- (PKK'nın silah bırakması) PKK'yı tehdit olmaktan çıkarmanın yolu müzakeredir. Bizim çağrımıza kalmış olsa sabah kalkar akşama kadar çağrı yaparım. Çağrıyla olacak iş değil. Buradan çağrı yapıyorum PKK kesinlikle Türkiye'ye karşı silah bırakmalıdır. Ama benim çağrım çözüm değil ki... Kim yaparsa bırakacak Öcalan... O da hangi şartlarda yapacağını açıkladı.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş gündeme dair açıklamalarda bulundu. “PKK’dan ve hükümetten silahların susturulmasını istiyoruz. Asker ve polisin silahlarını bırakmasını değil” diyen HDP lideri “Kürt sorununun silahla çözülemeyeceğini hükümetin de PKK’nın da bu kadar yaşananlardan sonra anlamış olmaları gerekir” diye konuştu.
“ERDOĞAN DÜŞMANLARI VAR”

Darbe tehdidinin de sürdüğünü savunan Demirtaş “15 Temmuz’da asker ile yapılamayan darbeyi şimdi toplumun tabanında geniş mağduriyetler yaratarak yapmak isteyen FETÖ’cü kriptolar ve Erdoğan düşmanları var” diye konuştu. (DHA)
loading...

    Yorumlar

Tümü Anket
İDAM yasası çıksın mı?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv