Ramak Kala

07 Nisan 2015, 10:01

Ramak Kala; işyerinde meydana gelen, çalışan, işyeri ya da iş ekipmanını zarara uğratma potansiyeli olduğu halde zarara uğratmayan olaydır.

İş kazalarını engellemenin yolu ramak kala olaylarının haber verilmesi ve kaydedilmesinden geçiyor. Her ramak kala olayı aslında oluşabilecek iş kazasının habercisidir. Yaşanan ramak kala olayından sonra, yeterli kayıt tutulmaz, haber verilmez ve ramak kala sonrasında gerekli önlemler alınmazsa bir sonraki adım iş kazası olarak karşımıza çıkacaktır. Bunun için de ramak kala olayının ne olduğunu çok iyi bilmemizde fayda vardır.

Yine basit örnekler ile ramak kala olaylarını iyice anlamaya çalışalım;

Bir kuaför müşterinin saçını kuruturken veya boyarken gereğinden fazla kurutucu ile saçların temasını son anda farkına vararak teması kesmesi sonucu oluşabilecek yanığa son anda engel olması ramak kaladır.

Bir çalışan iş yerinde ayağının kayacağını anlayarak kaygan zemini son anda farkederek kaygan zeminden dikkatli bir şekilde geçmesi ramak kaladır.

Bir çalışan servis aracıyla iş yerine giderken servis şoförünün dikkati sonucu üzerine gelen tırı son anda farkederek zamanında durması sonucu yaşanabilecek kazanın son anda engellenmiş olması ramak kaladır.

Bir anne emzirme saatinde çocuğunu emzirirken ısınmak için ocağa koyduğu sütün taşmasını son anda farkederek ocağı kapatması ramak kaladır.

Yukarıda da örneklerini verdiğim ramak kala olayları için haber verilip, kayıtlar tutulduktan sonra gerekli tedbirler alınırsa oluşabilecek kazalara engel olmuş oluruz. Ramak kala olaylarının önüne geçmek için de kullandığımız cihazların üzerine kullanıcıların görebileceği şekilde kullanma ve bakım talimatları yerleştirerek ilgili cihaz hakkında farkındalığımızı artırarak yaşanabileceklere önlem almış oluruz.

Sonuç olarak iş kazalarının önüne geçmek için;

Risk değerlendirmesi yapmalıyız,

Tehlikeleri belirlemeliyiz,

Belirlenen tehlikelere karşı önlem almalıyız,

Alınan önlemlerin uygulanabilir ve olumlu sonuçlar olmalı,

Yaşanabilecek ramak kala olaylarını alınan tedbirlerle birlikte kayıt altına alarak, gerekli tedbirleri almalıyız.

Çalışanlara ramak kala olayını iyice anlatıp, bilinçlendirerek yaşadıkları ramak kala olaylarını haber vermelerini sağlamakla başlayabiliriz. Çalışanlar iş kazalarında olduğu gibi, ramak kala olaylarını bildirmelerde de çekiniyorlar, çalışanların bu çekingenliklerini, onlara yeterli güven verilerek aşılabilir. Yeterli güveni hisseden çalışan sadece ramak kala olayını değil, risk değerlendirmesi yapılırken gözden kaçabilecek tehlikeleri de bildirerek yardımcı olacaktır. Çalışanlara bildirdikleri her ramak kala olayı ve tespit ettikleri her tehlikeyi bildirme soncunda ödül verilerek çalışanların tehlikeleri bildirime karşı daha istekli olmalarını sağlayabiliriz.

Tehlikeleri kendimizden uzak tutmak için ramak kala olayını bildirmek, kayıt altına alarak  ve onlara gerekli önlemleri aldırarak kazasız bir çalışma hayatı bizlerle olması dileğiyle...


    Yorumlar

Tümü Anket
İDAM yasası çıksın mı?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv