Erkek Meme Kanseri

Medipol Üniversitesi Hastanesi Genel Cerrahi Anabilimdalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cem Gezen erkek meme kanserlerinin nadiren görülmekle birlikte son yıllarda eskiye göre 25 % artış gösterdiğini ve erkekte meme kanseri olmayacağı yanlış bilgisinden dolayı hastanelere çok geç başvurulduğunu ifade etti.

23 Şubat 2015 Pazartesi 13:16
Erkek Meme Kanseri
Doç. Dr. Cem Gezen erkek meme kanserleri hakkında şu önemli bilgileri paylaştı. 
Meme dokusu erkeklerde küçük boyutta süt üretmeyecek şekilde bulunmaktadır. Küçük gelişmemiş kanallardan, düşük miktarda yağ ve bağ dokusundan oluşur.

Kadınlarda olduğu gibi erkek meme kanseride meme hücrelerinin  aşırı  ve kontrolsüz olarak çoğalması ile oluşur.

Erkek meme kanseri nadir bir hastalıktır. Tüm meme kanserlerinin 1%’ini oluşturur. Erkeklerin hayatı boyunca bu hastalığa yakalanma riski binde birdir. Sıklıkla 60-70’ li yaşlarda görülmesine rağmen tüm yaşam boyuncada görülebilir. Amerika Birleşik Devletlerinde 2103 yılında 2240 erkek meme kanseri tesbit edilmiştir.

Erkek meme kanserlerinin nadir olması ile birlikte son yıllarda eskiye göre 25 % artış göstermiştir. Erkekte meme kanseri olmayacağı yanlış bilgisinden dolayı hastaneye çok geç başvurulmaktadır.

Nedenleri tamamen açıklığa kavuşturulamamasına rağmen, çevre ve genetik faktörler önemli rol oynamaktadır. Risk faktörleri radyasyona maruz kalma, estrojen hormonunun yükselmesi dışarıdan estrojen hormonu alımı, erkekte siroz varlığında yada çok nadir görülen kalıtımsal bir hastalıkta görülebilir. Ailede meme kanseri, genetik mutasyon olması  bu yatkınlığı arttırır. Çağımızın hastalığı olan obezite erkekte estrojen hormonunu arttıran bir faktördür.

Hastalığın en belirgin şikayetleri sert, ağrısız meme başı altında tespit edilen kitledir buna kanlı, koyu meme başı akıntısıda eşlik edebilir. Çift taraflı erkek meme kanseri ise erkek meme kanserlerinin ancak 1%’inde görülür.

Geç kalınma nedenlerinden biri ise erkeklerde meme kanseri olmayacağı, ele gelen kitlelerin yağ bezesi olacağı düşüncesidir, gecikmiş bu vakalarda deri renginde değişiklik, egzema, yara, meme başında çekintiler tesbit edilebilir. Erkek meme kanseri olması o ailedeki kadınlarda meme kanseri riskinide yükseltmektedir.

Cerrahi tedavisi ise kadın meme kanserlerinde olduğu gibi hastalığın yaygınlığına bağlıdır, meme dokusunun tamamının alınması ve koltuk altı lenf bezlerine müdahale edilmesidir. Kadınlardan farklı olarak erkek memesinin volümünün küçük olmasından dolayı  maalesef  memenin bir kısmının alınması gibi bir şansları yoktur.

Ameliyatı takiben evresine bağlı olarak ilaç ve ışın tedaviside almaktadırlar.

Erkeklerde kadınlarda olduğu gibi kendi kendini meme muayenesi yapmalı ele gelen kitle, ciltte renk değişikliği, çekinti, meme başı akıntısı durumunda hekime başvurmalıdırlar. Erkeklerin buradaki şansı meme dokusunun  küçük olmasından dolayı memedeki kitleleri tesbit etmeleri kadınlara göre çok daha kolay olmaktadır.

Erken evrede tesbit edildiğinde tedavi başarısı yüksek olmaktadır. Tedavi sonrası 5 yıllık yaşam beklentisi erken evrede 100 % iken ileri evre hastalarda 23%’e kadar düşmektedir.

 

loading...

    Yorumlar

Tümü Anket
İDAM yasası çıksın mı?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv