Hastalık isimleri nereden geliyor?

İşte şaşırtan detay...

06 Temmuz 2017 Perşembe 10:12
Hastalık isimleri nereden geliyor?
Hastalık isimleri nereden geliyor?

İşte şaşırtan detay...


Alzheimer Alman bilim adamı Alois Alzheimer, Frankfurt'taki bir hastanede yatan hastanın semptomlarını incelemeye başlamıştı. Kısa süreli hafıza kayıplarının baş gösterdiği bu hastalığın sunumu 3 kasım 1906'da yapıldı ve Alzheimer olarak anılmaya başlandı.
Behçet Hastalığı Türk bilim adamı Hulusi Behçet bu hastalığı tanımladığında 48 yaşındaydı. Tıp öğrenimini GATA'da görmüş ve İstanbul Tıp Fakültesi'nde profesörlük yapmıştır. Hastalık tüm dünya'da Behçet hastalığı ya da Behçet sendromu adıyla bilinmektedir.Down Sendromu John Langdon Haydon Down, akıl hastanesinde öğrenme yetersizlikleri üzerine çalışma yaparken soyadını alan down sendromu hastalığını tanımlamıştır. Babası eczacı olan bu İngiliz adam, grip nedeniyle hayatını kaybetmiştir.
Ebola Virüsü Hastalığı İlk kez 1976 yılında Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde yer alan Ebola nehri yakınlarında görüldüğü için bu ismi almıştır.Lejyoner Hastalığı Bu hastalık, ilk olarak 1976 yılında Philadephia'daki bir otelde konferansa katılan lejyonerlerde gelişmiş ve bu ismi almıştır.


Malarya Daha çok bilinen adı sıtmadır. İtalyanca "mala aria" sözcüklerinden türemiştir. Türkçe'de "kötü hava" anlamına gelir.Parkinson James Parkinson, hastalığı 1817 yılında tanımlamıştır. Kendisi hastalığa ilk yakalanan kişiydi. Adolf Hitler, Muhammed Ali, Bülent Ecevit ve Robin Williams da Parkinson hastalığından muzdaripti.
Kanser Antik Yunanca'da yengeç demektir. Sebebi ise yengecin, kurbanlarını yavaş yavaş kemirerek yemesi. Aynı zamanda İngilizce'de cancer, yengeç burcu anlamına gelir. 


loading...

    Yorumlar

Tümü Anket
İDAM yasası çıksın mı?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv