MEME KANSERİNDE GÜNCEL TARAMA YÖNTEMLERİ

Medipol Üniversitesi Hastanesi “MEME KANSERİNDE GÜNCEL TARAMA YÖNTEMLERİ ” Konulu Konferansa ev sahipliği yaptı. Meme kanseri alanında Türkiye’nin ileri gelen uzmanları bir araya geldi.

21 Şubat 2015 Cumartesi 12:19
MEME KANSERİNDE GÜNCEL TARAMA YÖNTEMLERİ
Konferansı yöneten Medipol Üniversitesi Hastanesi Genel Cerrahi Anabilimdalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cem Gezen  meme kanserinin son seyir tablosu hakkında şu bilgileri paylaştı. 

''Meme kanseri gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde en sık görülen kadın kanseri olarak karşımıza çıkmaktadır. 2010 yılında dünyada 1.643.00 yeni meme kanseri teşhisi konmuştur. 85 yaşına kadar yaşayan kadın topluluğundaki her 12 kadından biri meme kanserine yakalanmıştır. Bu nedenlerden dolayı meme kanserinin erken teşhis ve tedavisi önem arz etmektedir.

20-40 yaş arası her bayan, her ay adetin 5.veya7. günlerinde kendi kendilerine meme muayenesi (KKMM)yapmalıdırlar. 3 yılda birde doktor kontrolüne gitmelidirler.

40-50 yaş arası aylık KKMM, yıllık meme muayenesi ve hastanın meme kanseri risk faktörü varsa yıllık mamografi çektirmelidir.

50 yaş üstü aylık KKMM, yıllık meme muayenesi ve yıllık mamografi çektirmelidir.

Böylece oluşabilecek meme kanserini erken evrede tesbit edebilmekte ve tedavisine hayat standartını bozmadan başlayabilmekteyiz.''

Meme Kanserine yönelik merak ettikleriniz için : 
cem.gezen@medipol.com.tr

Doç Dr Cem Gezen

Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi

Genel Cerrahi Anabilimdalı Öğretim Üyesi

loading...

    Yorumlar

Tümü Anket
İDAM yasası çıksın mı?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv