Parkinson hastası eski basketbolcu hayata yeniden bağlandı
Medipol Bağcılar Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ali Zırh'ın gerçekleştiridiği başarılı ameliyat sonrası normal yaşamına geri dönen Milli Basketbol takımımız eski oyuncularından Mehmet Kahyaoğlu, Medipol Hastanesi'nde doktoruyla buluştu. Op. Dr. Ali ZIRH ve beyin pili takılan Mehmet Kahyaoğlu basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Mehmet Kahyaoğlu 26 Şubat 2015 günü Parkinson hastalığı nedeni ile başarılı bir beyin ameliyatı olmuştu. Beyin pili takılan Mehmet Kahyaoğlu'nun uyanık, bilinci açık, sohbet edilerek yapılan başarılı ameliyat sonrası hayatına sağlıklı bir biçimde devam ettiği bilgisi alındı.
Tedavi sonrası Op. Dr. Ali Zırh ve Kahyaoğlu Ailesi
Eski Milli Basketbolcu Mehmet Kahyaoğlu, 29 yaşındayken yakalandığı parkinson hastalığı nedeni ile uzun süredir basketbol oynayamıyordu. Sosyal hayatında büyük zorluklar yaşayan Kahyaoğlu’na, 26 Şubat 2015 tarihinde başarılı bir operasyonla beyin pili takıldı.


Medipol Bağcılar Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op.Dr. Ali Zırh, eski milli basketbolcunun hastalığı ile ilgili yaptığı açıklamada, “Mehmet Kahyaoğlu'nun yakınmalarının 10 yıl önce sol el ve ayaktan tutukluk ve ağırlık ile başladığı, son 2 yıldır sağ tarafında da olduğu ve medikal tedaviye yeterli cevap vermediği; ilaç almadığı zamanlarda solda hakim iki taraflı tutukluk, ağırlık, yürüme güçlüğü ve ‘donakalmalarının’ olduğu; ilaç alınca şiddetli istem dışı hareketlerinin olduğunu tespit ettik” ifadelerini kullandı.

Op.Dr. Ali Zırh, Kahyaoğlu’nun beyin pili sonrası normal hayatına kavuştuğunu dile getirdi. Zırh, “Hastamız Parkinson hastalığı nedeni ile uzun süredir basketbol oynayamıyor, hatta insan içerisine rahat çıkamıyor, ailesi ve çocukları ile yeterince ilgilenemiyordu” diyerek Parkinson hastalığının Kahyaoğlu’nun üzerindeki etkisini anlattı.

Öte yandan, ameliyat sonrasında normal hayatına kavuşan Mehmet Kahyaoğlu normal olarak günlük yaşantısını sürdürebiliyor ve en sevindirici olanı ise basket oynayabiliyor. Yaşı nedeniyle artık aktif basket hayatına sporcu olarak sahalarda değil, teknik adam olarak saha kenarında devam etmesinde de hiçbir sakında görülmediği belirtildi.

Parkinson Hastalığı Nedir?
  
Parkinson hastalığı yavaş ilerleyici nörodejeneratif (beyin hücrelerinde kayıp ile seyreden) bir beyin hastalığıdır. Peki bu ne anlama gelir? Parkinson hastaları teşhis konduktan sonra 20 yıl veya daha fazla süre bu hastalıkla yaşamlarını sürdürecektir. Ancak bu bu hastalık ile birlikte yaşam kalitesinde değişim olmayacağı anlamına gelmez. Hastalığın ortadan tamamen kaldırılmasına veya önlenmesine yönelik bir tedavi henüz olmadığından, sizi tedavi eden doktorlar şu anda Parkinson hastalığının belirtilerini kontrol almaya yönelik tedaviler üzerinde odaklanmıştır.


Normal olarak insan beyninde belli bölgelerde dopamin üreten beyin hücreleri (nöronlar) bulunur. Bu hücreler beynin substabsiya nigra adı verilen belli bir alanında yoğunlaşmış halde bulunurlar. Dopamin substansiya nigra ile vücut hareketlerini kontrol eden diğer beyin bölgeleri arasında mesajlar ileten bir kimyasaldır. Dopamin insanların akıcı ve koordine hareketler yapmalarını sağlar. Dopamin üreten hücrelerin %60 ila %80’i kayba uğradığında yeterli miktarda dopamine üretilemez ve Parkinson hastalığının motor belirtileri ortaya çıkar. Beyin hücrelerindeki bu yetersizlik süreci nörodejenerasyon olarak adlandırılır. Mevcut kurama göre Parkinson hastalığının en erken belirtileri enterik sinir sistemi, alt beyin sapı ve koku yollarında ortaya çıkmaktadır. Bu kurama göre Parkinson hastalığı bu bölgelerden beynin daha üst bölümlerine yani substanisya nigra ve beyin kabuğuna doğru yayılım gösterir. Bu kuram koku duyusu kaybı veya azalması, uyku bozuklukları ve kabızlık belirtilerin hastalığın titreme ve hareketlerde yavaşlama gibi motor belirtilerinden yıllarca önce başlaması ile destek bulmaktadır. Bu nedenle son yıllarda araştırmacılar hastalığın erken döneminde beliren bu motor-olmayan belirtilerini mümkün olduğunca erken belirleyerek hastalığın ilerlemesini durdurmanın yollarını aramaktadırlar.

Parkinson Hastalığı Erken Belirtileri
Bazan Parkinson Hastalığı tanısı koymak zor olabilir. Parkinson Hastalığında beyninizde önemli bir kimyasal madde olan “Dopamin” üretimi durur. Bu kimyasal madde vücudunuzun hareket etmesine yardımcı olur. Parkinson hastalığınız varsa, bu maddenin yerine geçen bir ilaç aldığınızda daha iyi hareket edersiniz. Parkinson hastalığı zamanla artış gösterecektir, fakat doktorunuz uzun süre sağlıklı kalmanızda yardımcı olacaktır. Aşağıda listelenen bazı problemler Parkinson hastalığının belirtisi olabilir. Tek belirti tek başına Parkinson hastalığını işaret etmez. Birden fazla belirti varsa doktorunuzu aramanız gerekir.

1. TİTREME: Parmaklarınızda, elinizde, çenenizde veya dudaklarınızda titreme fark ettiniz mi? Oturduğunuzda bir ortamda bacağınızda titreme var mı? El ve bacaklarda titreme Parkinson Hastalığının erken belirtisi olabilir. Normal olan nedir? Ağır egzersiz ve yorgunluk sonrası olan titreme, ilaçlara bağlı titreme ve bazı yaralanmalar sonrasında ortaya çıkan titreme normal insanlarda da görülebilir. Bu nedenlerle ortaya çıkan titremeler Parkinson hastalığına bağlı değildir. 

2. ELYAZISINDA KÜÇÜLME: El yazınızda geçen yıllara göre aniden küçülme oldu mu? Yazdığınız harflerin küçüldüğünü, kelimelerin adeta sıkışmış görünümde olduğunu fark edebilirsiniz. El yazısında ortaya çıkan ani değişiklik Parkinson hastalığının belirtisi olabilir. Normal olan nedir? Bazan yaşlanmakla, el veya parmaklarınızda sertleşme varsa veya görme bozukluğunuz belirginse, el yazısı değişebilir. Fakat bu zaman içinde yavaşça gelişir, aniden ortaya çıkmaz. 

3. KOKU DUYUSUNDA KAYIP: Bazı yiyeceklerin kokusunu alamadığınızı fark ettiniz mi? Eğer muz, turşu, meyan kökü gibi yiyeceklerin kokusunu alamadığınızı fark ediyorsanız doktorunuza Parkinson Hastalığını sormalısınız. Normal olan nedir? Koku duyusu nezle, grip, burun tıkanıklığı, üst solunum yolu enfeksiyonlarında değişebilir. Bu durum geçicidir, hastalığınızın düzelmesi ile birlikte düzelir. 

4. UYKU SORUNU: Derin uyku sırasında yatakta tekmeleme, vurma, çırpınma gibi hareketler yapıyor musunuz? Eşiniz bundan etkilenerek ayrı yatağa geçmek istiyor olabilir. Uyku sırasında bu hareketler nedeniyle yataktan düşüyor olabilirsiniz. Uykuda ani hareketler Parkinson hastalığının belirtisi olabilir. Normal olan nedir? Herkesin arada bir yatakta fazlaca dönerek uyuyamadığı bir gün olabilir. 

5. HAREKET ETMEDE VEYA YÜRÜMEDE ZORLUK: Gövdenizde, kol ve bacaklarınızda katılık hissediyor musunuz? Bazan hareket ettikçe bu katılık azalır. Eğer azalmazsa Parkinson hastalığının bir belirtisi olabilir. Yürüdüğünüzde kollarınızı sallamadığınızı fark edebilirsiniz, veya başka insanlar size bunu söyleyebilir. Erken belirtilerden biri omuz veya kalçada ağrı veya katılık hissi olabilir. Hastalar bazan ayaklarının “yere yapışmış gibi “ olduğunu söylerler. Normal olan nedir? Eğer kolunuzu veya omzunuzu incittiyseniz, düzelene kadar o kolu kullanamayabilirsiniz. Ya da artrit gibi başka hastalıklar da benzer belirtilere yol açabilir. 

6. KABIZLIK: Tuvalete çıkmakta zorlanıyor musunuz? Kabızlık Parkinson hastalığının erken bulgusu olabilir, doktorunuzla konuşun. Normal olan nedir? Yeteri kadar su ve lifli yiyecek almazsanız tuvalate çıkmakta zorlanırsınız. Ayrıca bazan ilaçlar kabızlık sebebi olabilir. Eğer diyet ve ilaçlarla ilişkili değilse kabızlık sorununuz için doktorunuzla konuşun. 

7. DÜŞÜK TONLU KONUŞMA: Normal sesinizle konuştuğunuzda başka insanlar sesinizin çok düşük veya kısık olduğu söyledi mi? Eğer ses tonunuzda değişiklik olduysa doktorunuzla görüşün. Başkalarının işitme problemleri olduğunu zannettiğinizde, aslında sorun sizin fazla yumuşak ve kısık sesiniz olabilir. Normal olan nedir? Soğuk algınlığı sesinizde değişikliğe neden olabilir. Hastalığınız düzeldiğinde sesiniz de düzelir. 

8. MASKE YÜZ: Kötü bir ruh halinde olmamanıza rağmen, ciddi, depresif, ve kızgın bir görünümde olduğunuz söylendi mi? Bu ciddi görünümlü yüz maske yüz olarak adlandırılır. Başkaları boş baktığınızı veya pek göz kırpmadığınızı söylüyorsa doktorunuza Parkinson hastalığını sorun. Normal olan nedir? Bazı ilaçlar bu tip ciddi bakış ve yüz görünümüne neden olabilir, ilaç kesilince bu durum düzelir. 

9. BAŞ DÖNMESİ VE BAYILMA: Sandalyeden kalktığınızda baş dönmesi oluyor mu? Baş dönmesi ve bayılma, Parkinson hastalığı ile ilişkili düşük kan basıncına bağlı olabilir. Normal olan nedir? Herkesin nadiren ayağa kalktığında benzer yakınması olabilir. Fakat bu sürekli olan bir durumsa doktorunuzla görüşün. 

10. ÖNE EĞİLMEK / KAMBURLAŞMAK: Eskisi gibi ayakta dik duramıyor musunuz? Eğer aileniz, arkadaşlarınız vücudunuzda öne / yana doğru eğilme fark ediyorlarsa, bu Parkinson hastalığının belirtisi olabilir. Normal olan nedir? Eğer bir ağrınız varsa, veya kemiklerinizde bir problem varsa duruşunuz değişiklik gösterebilir.

Parkinson hastalarının üçte biri uyku krizi geçiriyor

Parkinson hastalarının üçte birinin aniden uyumalarına yol açan “uyku krizleri” geçirdikleri bildirildi

Graz’daki Karl Franzens Üniversite Hastanesi’nden Dr. Carl Nikolaus Homann ve ekibi, 124 Parkinson hastası üzerinde inceleme yaptı ve bunların yüzde 30’unun en az bir kez uyku krizi geçirdiğini saptadı. Her an ortaya çıkabilecek krizlerin, hastalığın arazlarını azaltmak için alınan ilaçların yan etkisi olarak ortaya çıktığı sonucuna varıldı. Doktorlar, bazı hastalara uyku krizinin otomobil kullanırken geldiğini saptadıklarını belirterek, Parkinson ilaçları alanların otomobil kullanmamaları gerektiğini söylediler. Uyku krizlerinin ne zaman geleceği tahmin etmenin, bunları önlemenin ve tedavi etmenin hiçbir yolunun olmadığı da belirtildi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.