Ülkeler de büyür çocuklar gibi...

27 Eylül 2017, 18:38
Ülkeler de büyür çocuklar gibi...
Nurettin Okumuş
Aşağıdaki haber linklerinin tarihlerine baktığınızda aslında Ortadoğu’daki Kürtlerinde duygularının değişkenliği,sebepleri ve hedef farklılığına rağmen ortak amaçlarının Kürt devleti kurma çatı fikrinde birleştiklerini görebilirsiniz. Terörist Pkklı ile Iraklı Müslüman Kürt Milliyetçisini birleştiren kanlı bir hesap. Kürtlerin birçok devleti var kabul etseler de etmeseler de. Misal Türkiye, Irak, İran…

“http://www.sabah.com.tr/dunya/2012/07/26/pkk-ile-kardesiz-ama-ortak-degiliz”

“http://www.haber7.com/dis-politika/haber/1105681-kurt-kanalinda-7-ilimiz-kurdistan-haritasinda”

Üstelik Barzani çok uzun zamandır Türkiye Cumhuriyeti dost ve müttefiği lakin hiçbir müttefik gibi sonsuza dek değil. Geçmişte Barzani’nin liderliğinde Kuzey Irak Kürtleri silahlandırıldı ve hatta doğru bilgiyse Barzani Türk pasaportu dahi verildiği söylenir. Barzani’nin güvenilmez biri olduğu zaten aşikardı üsteki paylaştığım linklerdeki haberlerden ötürü. Sonunun Pyd lideri Salih Müslim gibi olacağını daha önceden yazmıştım.Barzani’nin yaptığı son hamle gelecekte olabilecek olanı yaklaştırdı ve ihtimalleri yakınlaştırdığı gibi çoğalttı da Kerkük meselesiyle. İnternette sıkça görmüşsünüzdür: “Biz babamızdan miras kalan tarla için kardeşiyle birbirine düşen Milletiz,toprak vermeyiz!” Bunun tarihsel gerçekleri olduğu kadar demografik yapının bizim yani Müslüman Türk Milletinin yanında olmadığı bölgeler için tutunmamızın zor olduğunu acı bir tecrübeyle 1. Dünya savaşı öncesi ve sonrasında görmüşüz.Yani önemli olan Cerablus’a,Kerkük’e,Telafer’e,Rakka’ya girmek değil orada kalıcı mı olacağız,çıkmak için mi gireceğiz ve biz çıkarsak kim girecek?Bizim yerimize gelen orada kalıcı olabilecek mi?Her bir savaş gelecekte yeni bir savaşa neden olur. İşte bu yüzdendir ki dünya da kalıcı barış sağlanamaz. Kaldı ki biz kuzeyinde Hristiyan dildaş sayılabilecek Kanada ve güneyinde dindaş Meksika bulunan ABD gibi değiliz. Batıda 100 yıl öncesinden beri kavgalı olduğumuz hristiyan Yunan ve Bulgarlar. Kıbrıs’ta Rumlar. Karadeniz’de Osmanlı’nın çökmesine sebep olan son büyük savaşı yaptığı Ruslar,Ukrayna,Moldova,Romanya,Gürcüler,Ermeniler hepsinin ortak paydası Ortodoks Hristiyan olmaları ve İstanbul’u Kudüs’ü önemsemeleri…Irak ve Suriye’de durum malum. İran’la da tarih boyunca çekişmeli ve mezhepsel alt tabanlı gerilim. Azerbaycan sırtımızı güvenerek dönebileceğimiz tek dostumuz gibi dursa bile ülkelerin çıkarları söz konusu olursa her şey değişir.

Sınırlarımızı tartışmalıyız fakat bu İdlib’i,Afrin’i,Musul’a,Halep’e,Kerkük’e,Telafer’e…nasıl bağlayabiliriz ve burada kalıcı barış huzur ortamını sağlayabilir miyiz?O bölgedeki halk da ne ister?Türkiye’ye bağlanmak ister mi? Bence ister ama hepsi değil…Üstelik elimizde tampon bölge yapma hakkı da mevcutken.Tüm dünya umursamazca seyrediyorken bu savaşa müdahale hakkı en çok bizde. Acaba küçülecek miyiz diye içten içe derin bir kaygıyla beklemek yerine büyümeye çalışmak daha makul değil mi. Osmanlı Devlet-i Alliye de yıkılmaz,bölünmez derdi dedelerimiz kimbilir 1915’lerde…Peki ya sonra?
Unutmayın devletler de insanlar gibidir. Doğar, büyür, gelişir, ömürleri kimilerinin yüzlerce yıl sürer fakat en nihayetin de yaradılışın gereği onlarda bir gün çöker veya dağılır. Önemli olan hangi temellerde üzerinde sağlam durabildiği ve tarih sahnesindeki yeri.Türkiye Cumhuriyeti için bu dönem tehlikeli olduğu kadar tarihi fırsatlarla da doludur.Öyle ki zamansız gelen,hesaplanmamış fırsatlar olsa da biz her geçen dönem bir öncekinden daha güçlü bir Millet ve Devletiz. İşsizlik rakamları vs. değil kastım, ilime ve bilime verilen önem,özgün savunma sanayi,bilgi çağını yakalama hızımız, gelir dağılımındaki adaletsizlikle mücadelemiz…Kerkük ve Musul hatta yakın gelecekte Türkiye’ye yakın Ege adaları,Batı Trakya Türklerinin olduğu yerler…
Geçenlerde Alman bir dergi makalesinde okumuştum sanırım Ak parti ve MHP’yi, kendi Nazi partilerine benzetmiş fakat ne geçmişimiz ne kültürümüz ne de geleceğimiz böyle.Türkiye’yi ve Türk insanına bu denli yakın olup bu denli bir Milleti tanıyamamak cidden büyük talihsizlik. ABD ve Almanların ya da AB üyelerinin anlamadıkları şu, korku ve şüpheyle bizim onların kötülüğünü istediğimizi düşünüyorlar.Aslında bu durum bir başka ihtimalle de şöyle Dünya ekonomisi kocaman bir pasta ve her ülke kendi paylarının azalmasından korkuyor. (Misal Almanya’da Air Berlin battı.) Üstelik Türkiye’de havacılık gelişiyor. Atlasjet,Pegasus,Anadolujet,OnurAir,THY… 3.Havalimanıyla birlikte daha da büyük payı artacak havacılıkta, üstelik Dubai’den sonra bir aktarma güzergahı oluyor.

Gelecek neler getirir bilinmez elbet ama Kürtler devlet kurmak için ya terörist Pkk’nın bitmesini ya da 3. Dünya savaşının çıkmasını bekleyip buradan nemalanacaklarmış gibi geliyor bana.Zira hamileri Almanya karışık gibi duruyor olsa da aslında Merkel’in partisi Hristiyan Demokratların da AfD’den çok bir farkı yok.. Biri daha açık sözlü aklından geçenleri söylüyor hepsi bu.. Obama: “Daeş’ı yok etmek 30 yıl sürer..” demişti. Türkiye Fırat Kalkanı operasyonu sonrasında Daeş’i bir bahane olarak öne sürenlerin hızı göz yaşartıcı. Ortadoğu’yu anlamak zor değil aslında gelişen olaylara:Dinler ve mezhepler,Emperyalist hedefleri olanları (Silah satıcıları ve Petrol satıcıları) ve etnik yerel gruplar üzerinden baktığınız zaman kimlerin Suriye savaşı başlamadan önce ve sonra kazançlı çıktığını görebilirsiniz. Rusya,ABD,İsrail,Barzani(kısa vadede) kazanmış gibi görünüyor. Kaybeden Suriyeliler,Iraklılar,çocuklar,insanlık oldu… İslam dinimiz yine kendini bilmezlerin elinde batının kanlı hedeflerinin argümanı haline getirildi. Batıda Kiliselerde papazların anlattıkları aslında Kiliselerin sosyal yaşantıda azalan etkisinin arttırılması için bir fırsat gibi görüldüğü ve şeytanlaştırma yapıldığı izlenimi edindim. Son bir yılda Avrupa’da yakılan ve saldırıya uğrayan cami sayısı çok fazla. Daha dün İsveç’te yine 250 kişilik bir camimiz yakıldı. Bunlar tek bir elden çıkıyor. Tabii ki Vatikan. Kendi taciz ve yolsuzluklarını gündemden düşürmek için gün doğdu. (İzlemek isteyenler “Vatikan A.Ş. - Al Jazeera Türk Belgesel” izleyebilir.)

Ülkeler de büyür çocuklar gibi ve üstelik çocuklar ölmeyecekse savaşlardan, daha da çabuk büyümeli ve genişlemelidir kimi savaşları sona erdirecekse…Unutmadan kimi çocuklar da kötü çevreleri yüzünden madde bağımlısı olabiliyor hatta maalesef hayatları kötü yön bulabiliyor. Salih Müslim ve Barzani’nin durumu da buna benziyor kötü arkadaş kurbanı gibiler. Üzülerek söylemeliyim ki: Bizim ülke olarak yerleşik bir AB ve Ortadoğu politika hedeflerimiz yok. Aslına bakarsanız eğitim politikamız da yok. Bir sistem denenecekse pilot okullarla denenir ve başarı hala ezberci sınav sistemiyle gelecek sanılıyor. Öğrenme ve geliştirmeye kapı açma umarım yeni sistemde gelir. AB’ye üyelik bir hedef değildir,başvurunun sonucudur. AB’ye üye olan Yunanistan’da bu hataya düşmüştü. AB’ye üye olunca tüm sorunlar hallolacak,ekonomi kendi kendine çalışacak zannedip misal cumartesi öğleden sonra dükkanını kapatıyordu esnaf halleri ortada…Ortadoğu için savaşsız ve sınırlarını kendi belirlemiş ilim ve bilim önderliğinde gelişen devletlerle bir birlik kuracağız fikri insanlara garip geliyor çünkü yapmak yerine hazır olanı alıyorduk. Biz ve İran dışında diğerleri hala aynı. Yemen,Irak,Suriye,Filistin ve hatta Mısır Kıptilerle sorunlarını kendileri çözemedikçe hep büyük devletlerin oyununa mahkumlar…Üstelik Ortadoğu’nun hakimi olmak fikri mi yoksa petrol kokusu mu bizi savaşlara doyumsuz yapıyor anlamıyorum. Misal Barzani 1.5 milyar $, Türkiye kendisine IKBY çalışan memurlarının maaşları için kredi borcu vermiş olmasına rağmen yaptığına ne demeli? İsrail desteği var diye referandum sevinciyle İsrail bayrağı sallayanlar acaba o bayraktaki iki çizginin Fırat ve Dicle’yi temsil ettiğini biliyor mu? En son Iraklılar Saddam’ın heykelleri yıkılırken ABD bayraklı şortlar,ti-şortlar giyiyordu. Dünya yeni bir dünya savaşına gebe bunca silahlanma ve elinde ateşle gezen Trump,Esad,Netanyahu,Kim,Putin,Barzani vb. karakterler…

“http://www.sabah.com.tr/gundem/2016/10/18/erdoganin-sozunu-ettigi-misak-i-milli-nedir”

“http://www.aksam.com.tr/guncel/1926-ankara-anlasmanin-sartlari-nedir-turkiye-isterse-musul-ve-kerkuke-girebilir/haber-661476”

“http://www.tgrthaber.com.tr/editorun-sectikleri/1926-ankara-anlasmasi-nedir-turkiyenin-musul-ve-kerkuke-girme-hakki-var-mi-iste-anlasmanin-detaylari-198571”
 

    Yorumlar

Tümü Anket
İDAM yasası çıksın mı?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv