TÜBİTAK'ın İncelediği 10 Gazoz Alkollü Çıktı >> Arşiv Haber
TÜBİTAK'ın 2006 Yılında İncelediği 10 Gazoz Markasının Hepsi Alkollü Çıkmıştı


Tüketiciler Birliği, piyasadaki 10 farklı gazoz markasına ait numuneleri TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi'nde inceletti. Analiz sonucunda bütün gazozlarda litre başına 1,56 ile 0,20 gram arasında değişen oranlarda alkol tespit edildi.

Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği alkolsüz içecekler tebliğinde, litre başına 5 gram etil alkole izin veriliyor.

Kimya mühendisi Prof. Dr. Mustafa Nutku, alternatifi olmasına rağmen gazoza keyfî olarak alkol konulduğunu söyledi.

Veteriner Gıda Hijyenistleri Derneği Başkanı Can Demir de, durumun büyük üretim teknolojisinden kaynaklandığına işaret etti.

Ürünlerin akışkanlığını hızlandırmak için alkol kullanıldığını anlatan Demir, "Normalde üretim bandında 30 saniyede 2 şişe dolum sağlanırken, alkol sayesinde bu miktar 4 şişeye çıkıyor." ifadesini kullandı. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. M. Saim Yeprem ise alkolün dinen haram olduğunu ve bir damlasıyla bir şişesi arasında hiçbir fark bulunmadığını kaydetti.

Alkolsüz içeceklerin içeriğini düzenleyen bir tebliğde nasıl olur da 'litrede 5 grama kadar etil alkole izin verilmesinin anlayamadıklarını aktaran Deniz, bunun üzerine yaklaşık 7-8 ay önce bir çalışma başlattıklarını kaydetti.

Tarım Bakanlığı ve Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından öncelikle TSE'nin gazozlarla ilgili 4080 nolu standardının değiştirilerek gazlı içeceklerde alkol kullanılmasına imkân tanıyan maddenin kaldırılması gerektiğine dikkat çeken Deniz, "Bunun yerine gazlı içeceklerde alkol kullanılmasını yasaklayan düzenleme getirilmeli" dedi.

Gazlı içecek firmalarına da çağrı yapan Bülent deniz, içeriğin etikette eksiksiz yer alması için düzenlemeleri yeniden yapmaları gerektiğini söyledi. Deniz, sözlerini şöyle sürdürdü, "Tüketicileri uyarıyoruz. İçtiğiniz gazozlarda alkol var."

Kimya mühendisi Prof. Dr. Mustafa Nutku, gazozlarda etil alkol bulunduğunu, meyvelerdeki alkolün ise bundan farklı olduğunu kaydetti. Veteriner Gıda Hijyenistleri Derneği Başkanı Can Demir, ürünlerin akışkanlığını hızlandırmak için alkol kullanıldığını aktarıyor.

Gıda Güvenliği Derneği Başkanı Samim Saner de üreticinin istese de etiketin üzerinde Tarım Bakanlığı'nın iznini almadan alkol ibaresini yazamayacağını söylüyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. M. Saim Yeprem de alkollü içkinin bir damlasıyla bir şişesi arasında da haram olması bakımından hiçbir fark olmadığı sözlerine ekliyor.

'Alkol bulunması normal'

Tüketiciler Birliği'nin iddialarına gazoz üreticileri adına Meşrubatçılar Derneği cevap verdi. Dernek adına yazılı bir açıklama yapan Genel Sekreter Nizamettin Şentürk şirketlerin yönetmelikte belirtildiği gibi alkolsüz içecekler ürettiğini söyledi.

Ethanol'ün doğal olarak meyve ve sebzelerde bulunduğunu belirten Şentürk, "Zira meyve ve sebzeler olgunlaştıkça oluşan fermantasyon sırasında yan ürün olarak belirli oranlarda ethanol ortaya çıkıyor.

Ayrıca, ekmek, yoğurt gibi maya içeren gıdalarda yine doğal olarak ethanol bulunur." dedi. Bütün dünyada gıda regülasyonlarında ethanolün belirli oranlarda yer almasının doğal kabul edildiğini belirten Şentürk, Tüketiciler Birliği'nin açıkladığı değerlerin çok altında olduğunu söyledi. Şentürk sözlerine şöyle devam etti: "Bir maddenin bulunmaması diye bir iddia pratikte mümkün değildir.

Her madde ile ilgili bir alt sınır kabul edilmekte ve bunun altındaki rakamlar bilimsel olarak kayda değer olmadığı için dikkate alınmamaktadır."

Yapılan tahliller sonucunda Safranbolu'nun meşhur Bağlar Gazozu'nda alkol bulunmadığı tespit edilmiştir.

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Bülent Deniz, “piyasadan alınan ve TÜBİTAK tarafından analizleri yapılan 10 farklı gazozda belli oranlarda alkol çıktığını” ileri sürdü.

Deniz, Bayrampaşa'daki birlik genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Alkolsüz İçecekler Tebliği'nin, bugün piyasada satılan bütün meyve suları, meyve şurupları, gazlı ve asitli içecekler ile doğal suların içeriğinde neler olması gerektiğini ayrıntılı bir şekilde ortaya koyduğunu kaydetti.
Tebliğin 5/K maddesine bakıldığında, “Alkolsüz içeceklerde alkol miktarının en çok 5.0 gram/litre olabileceği” şeklinde bir düzenleme bulunduğunu ifade eden Deniz, “Açıkçası ismi alkolsüz olan ve alkolsüz içeceklerin içeriğini düzenleyen bir tebliğde nasıl olur da litrede 5 grama kadar etil alkol olabileceğine ilişkin bir düzenleme getirilebilir diye bir soru sorduk kendimize. Bunun üzerine yaklaşık 7-8 ay önce bir çalışma başlattık” dedi.
Deniz, bu kapsamda piyasada satılan bütün gazoz markalarındaki etiket kısımlarını incelediklerini ve bunların tamamında, etiketlerin üzerinde kesinlikle alkol bulunabileceğine ilişkin bir ibare olmadığını gördüklerini bildirdi.

TÜBİTAK ANALİZ ETTİ

Bir markaya ait gazozda, “İçinde kesinlikle alkol ve çözeltisinin olmadığı”na ilişkin uyarıcı bir ibare kullanıldığını kaydeden Deniz, bunun üzerine şüphelerini gidermek amacıyla ulusal ölçekte piyasalarda satılan 10 farklı marka gazoz satın aldıklarını ve alkol analizleri yapılmak üzere Gebze'deki TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezine gönderdiklerini anlattı.
Bülent Deniz, “Piyasadan aldığımız ve TÜBİTAK tarafından etil alkol analizleri yapılan 10 şişe gazozun tamamında alkol çıktı. Üretimin tamamında böyle bir alkol bulunduğuna ilişkin bir yaklaşımdan ziyade, 10 şişede bulunan değerleri paylaşmak istedik” diye konuştu.
Analiz edilen ürünlerde alkol oranının 1,56 ile 0,20 gram/litre arasında değerler elde edildiğini anlatan Deniz, bu sonuçlardan sonra konuyu gıda mühendisleri, kimya ve tıp alanında uzmanlarla görüştüklerini ifade eti.

Deniz, uzmanların ifadelerine göre, “bütün gazozların üretiminde tat ve kokuyu düzenleyen esansların suda çözülebilmesi için etil alkol kullanıldığını, üretim aşamasından sonra da etil alkolün asli unsurunu kaybetmediğini ve alkol yerine başka bir maddenin de kullanılabilmesinin mümkün olduğunu, ancak maliyet nedeniyle bunun tercih edilmediğini” öğrendiklerini bildirdi.

Uludağ Gazoz'dan alkol açıklaması


Uludağ Gazoz, 'gazozlarda alkol olduğu' yönündeki haberler üzerine "Patates, portakal, yoğurt, boza ve hurmada ise gazozun 2 katı ile 22 katı arasında değişen oranda etil alkol tespit edilmiştir" açıklamasında bulundu.


Uludağ Gazoz'dan alkol açıklaması

Erbak Uludağ A. Ş., 'gazozlarda alkol olduğu' yönündeki haberler üzerine, gazozda belirtildiği gibi etil alkolün binde 1,56 oranında değil on binde 2'nin altında olduğunu belirterek, "Yapılan son araştırmaya göre patates, portakal, yoğurt, boza ve hurmada ise gazozun 2 katı ile 22 katı arasında değişen oranda etil alkol tespit edilmiştir" dedi.
Uludağ Gazoz'dan yapılan açıklamada, son günlerdeki haberler üzerine bilgilendirme açıklamasının yapıldığı bildirildi. Açıklamada, Bursa TÜBİTAK Laboratuarı'nda 17 Ekim günü araştırma yaptırıldığı ifade edilerek, "Gazozda, haberde belirtildiği gibi binde 1,56 oranında değil, sadece on binde 2'nin altında etil alkol bulunduğu analiz sonuçları ile ispatlanmıştır. Doğada bulunan bir çok meyve ve sebzenin doğal yapısında değişik oranlarda ethanol (etil alkol) bulunmaktadır. Ethanol (etilalkol) miktarı, meyve ve sebzenin olgunluk derecesine ve ihtiva ettikleri şeker miktarlarına göre değişir. Meyve ve sebzeler olgunlaştıkça fermente olmakta ve belirli miktarlarda ethanol (etil alkol) yan ürün olarak meydana çıkmaktadır. Ethanol sadece iddia edildiği gibi gazozda değil aynı zamanda tüm gazlı içecek ve meyve sularında olduğu gibi aynı zamanda aşağıda bahsi geçen veya geçmeyen, birçok meyve, sebze ve temel gıda maddelerinde de doğal olarak vardır" denildi.

Ayrıca 16-17-18 /10/2006 tarihlerinde Bursa TÜBİTAK'ta yapılan analiz raporlarına göre günlük hayatımızda tükettiğimiz bazı yiyecek ve içecek maddelerinin içerdiği ethanol (etil alkol) miktarları belirtildi.

Patates 4,47 gr/l

Yoğurt 2,48 gr/l

Boza 2,26 gr/l

Portakal 2,13 gr/l

Hurma 1,90 gr/l

Sirke 1,69 gr/l

Gül suyu 1,53 gr/l

Ekmek Mayası 1,24 gr/l

Greyfurt 0,95 gr/l

Meyve suyu 0,48 gr/l

Kola 0,2 gr/l

Gazoz 0,2 gr/l

Portakallı Gazoz 0,2 gr/ ethanol (etil alkol) ölçülmüştür.


Açıklamada, hayatın vazgeçilmez bir parçası olan meyve, sebze, yiyecek ve içecek maddelerinde, gazozlarda çıkan alkol miktarlarının en az 2 ile 22 katı arasında daha fazla alkol olduğu görüldüğü hatırlatılarak, şöyle denildi:

"Gazlı içecekler ve meyve sularında ölçülen çok küçük miktardaki alkol miktarları, içerlerinde bulunan meyve aromaları ve konsantrelerden gelmektedir. Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'nın Alkolsüz İçecekler Tebliği'nde alkol miktarına 5gr. /lt'ye kadar izin vermesinin nedeni de, içeceklerde kullanılan doğal aromalardan ve meyvelerden dolayı oluşacak ethanol (etil alkol ) miktarlarıdır. Etiket üzerlerine "alkol içerir" ibaresi yazılması isteniyor ise sadece gazoz kategorisinde değil, tüm gazlı meşrubatlar, meyve suları ile tüm temel gıda maddeleri, meyve ve sebzeler gibi yüzlerce üründe böyle bir uygulamanın nasıl sonuçlar getireceği unutulmamalıdır. Yediğimiz taze meyve, sebze, içtiğimiz meyve suları ve tüm gazlı içecekler dahil olmak üzere içeriklerinde ethanol ( etil alkol) bulunduğu bilimsel gerçeğine rağmen niçin sadece "gazozlarda alkol var" konusunun gündeme getirildiği düşündürücü olup, tüm kamuoyuna saygı ile duyurulur."
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.