Karabük ve Türkiye'nin İlk Ağır Sanayi Kuruluşu Olarak İnşa Edilen Kardemir A.Ş. 78. Yaşını Kutluyor.Karabük, 1937 yılına kadar, Safranbolu'ya bağlı Öğlebeli Köyü'nün 13 hanelik bir mahallesiyken şimdi modern bir şehir olarak 78. kuruluş yılını kutluyor.

1935 yılında açılan Ankara-Zonguldak demiryolunun üzerinde yer alan Karabük'e demiryolu ile taşıma imkânının varlığı ve kömür yataklarının yakınlığı nedeniyle, bir demir çelik fabrikası kurulması kararlaştırıldı. 3 Nisan 1937'de Atatürk'ün talimatıyla, İsmet İnönü, hâlâ Karabük'ün en önemli geçim kaynağı olan Karabük Demir Çelik Fabrikası'nın temellerini attı.


Karabük, 6 Haziran 1995'te, Çankırı'nın Ovacık ve Eskipazar ilçeleri ile Zonguldak' ın Yenice, Safranbolu ve Eflani ilçelerinin birleştirilmesiyle Türkiye'nin 78. ili oldu
.

3 Nisan 1937 tarihinde dönemin Başbakanı İsmet İnönü tarafından temelleri atılarak kurulan ve 58 yıl boyunca bir kamu kuruluşu olarak faaliyet gösteren Karabük Demir Çelik Fabrikaları, 1995 yılında özelleştirilerek Kardemir adını almıştır. Türkiye’nin ilk entegre demir çelik fabrikası ve uzun mamulde cevhere dayalı üretim yapan tek kuruluşudur.Karabük Demir ve Çelik İşletmeleri (KARDEMİR) A.Ş. ve Karabük’ün kuruluşunun 78. yılı etkinlikleri kapsamında Karabük Üniversitesi'nde "IISS'15 2. Uluslararası Demir ve Çelik Sempozyumu" başladı. 
3 gün sürecek olan sempozyum Karabük Üniversitesi Prof. Dr. Bektaş Açıkgöz Konferans Salonu'nda start aldı.
Karabük Valisi Orhan Alimoğlu, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Metroloji ve Standardizasyon Genel Müdürü Prof. Dr. Necip Cavuşçu, KARDEMİR Genel Müdürü Mesut Uğur Yılmaz, yabancı akademisyenler, çok sayıda iş adamı ve sektör çalışanlarının katıldığı sempozyumda sunumlar ve sektörün geleceği ile ilgili oturumlar yapıldı.


Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan sempozyumun açılışında konuşan KARDEMİR Genel Müdürü Mesut Uğur Yılmaz, 78 yıl boyunca ülke sanayisinin can damarlarından biri olan, ülke ekonomisine hizmet eden ve her geçen gün daha da güçlenen KARDEMİR ile hep birlikte gurur duyduklarını söyledi.“KURULUŞUNDAN DAHA BÜYÜK BİR KARDEMİR KURULMAKTADIR”


Yılmaz, ‘Uluslararası Demir Çelik Sempozyumu’nun, Karabük’ün bilim dünyasına kazandırılmasının önemine de vurgu yaparak, “Sempozyumun üniversitemizin büyüme stratejilerinin bir parçası olması yanı sıra, kentimizin mevcut ve gelecekteki yöneticilerine de vizyon sunması ve özellikle sektörümüzün ihtiyaç duyduğu bilgi paylaşımı platformu niteliğini her zaman önemsiyor, sempozyumun, demir çelik sanayimizin geliştirilmesi bakımından geniş bir kamuoyu oluşturacağına inanıyoruz. Bugün, KARDEMİR içinde kuruluşundan daha büyük bir KARDEMİR kurulmaktadır. Özellikle son 5 - 6 yıldır hızlanarak devam eden ve KARDEMİR tarihinin en büyük sanayi yatırımı olan bu projeler ile sıvı çelik üretim kapasitemizi hedeflerimiz kapsamında arttırıyoruz. KARDEMİR tüm çalışanların katılımı ile başladığı mükemmellik yolculuğuna kararlılıkla devam etmekte, müşterilerine katma değer yaratan ürün ve hizmetler sunmak için çok çalışmaktadır. KARDEMİR, örneğin bu kapsamda Türkiye’nin en büyük kapasiteli ve en ileri teknoloji kullanan kangal haddehanesine de sahip olacaktır. Bugün KARDEMİR, sektöründe yarattığı sinerji ile bölge ekonomisine ciddi katkılarda bulunan, sadece kendisini değil, çevresini de yarattığı katma değerden faydalandıran ve bölgesine büyük istihdam sağlayan bir sanayi kuruluşudur” dedi.

"KATMA DEĞERİ YÜKSEK ÇELİK ÜRETİMİ YAPMAK ZORUNDAYIZ"


Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Metroloji ve Standardizasyon Genel Müdürü Prof. Dr. Necip Camuşçu ise, Bakanlığı temsilen bulunduğu toplantıda Türkiye’nin dünya demir çelik pazarındaki yeri Bakanlığın demir çelik sektörüne yönelik yaptığı çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Camuşçu, “Dünyadaki bazik oksijen fırın yöntemi ile çelik üretimi yüzde 70 oranında bulunurken, ülkemizde yüzde 28 civarındadır. Dünyadaki genel eğilim, bazik oksijen fırın yöntemine geçilerek cevhere dayalı tesislerin arttırılması, elektrikli ark ocaklı tesislerde yüksek fırın entegrasyonunda hurda bağımlılığının azaltılması yönündedir. Tonaj bazında demir çelik üretiminin sürekli artış gösterdiği dünyamızda, Çin son yıllarda üretimini önemli ölçüde artırırken, Japonya, ABD ve Rusya gibi dünya devleri bu sektörde paylarını hep korumuşlardır. Türkiye ise, 1990 yılında 19’uncu olarak bulunduğu listede 2013 yılında 8'inci sıraya kadar ilerleme başarısını göstermiştir. Avrupa’da ikinci sırada yer alan ülkemiz Brezilya ve Ukrayna ile kıyasıya yarış halindedir. Ancak bu iyi tablo ekonomik bakımdan Türkiye’nin çelik ürünleri dış ticaretine tam anlamıyla yansımamaktadır. İhracatta 15'inci sırada olan ülkemiz ithalatta ise dünya beşincisi konumunda. Ülkemiz demir çelik sektörünün 15 milyar dolar civarında olan ihracat rakamı 2023 yılı hedefleri çerçevesinde 55 milyar dolara çıkarılması hedeflenmektedir. Bunun da ancak paslanmaz çelik, zırh çelik, kor ve yay çeliği vasıflı çelikler gibi katma değeri yüksek ürünlerle mümkün olacaktır. Türkiye’nin sahip olduğu 50 milyar kapasiteli çelik üretimi tesislerinin sadece 35 milyar tonu kullanıldığı göz önüne bulundurulursa vasıflı çelik üretimin kapasite kullanım oranını artırımını arttıracağı açıktır” dedi.
Sempozyumun ilk gününde yabancı akademisyenlerinden katılımı ile çelik sektörü alanında sunumlar yapıldı.

Karabük Ak Parti Milletvekili Osman Kahveci'nin 
3 Nisan Karabük’ün kuruluşunun 78. yıl dönümü kutlama mesajı


Bugün yerli ağır sanayimizin ilki ve en büyüklerinden biri olan Karabük Demir Çelik Fabrikaları’nın temelinin atıldığı ve aynı zamanda Cumhuriyet Şehri Karabük’ün doğuşu ve kuruluşunun 78. yılıdır.

Cumhuriyetimizin ilk yıllarında ülkemizin siyasi bağımsızlığının iktisadi kalkınma ile desteklenmesi amaçlı ağır sanayii hamlelerinden birisi de Karabük Demir Çelik Fabrikalarının kuruluşudur.

Karabük o günden günümüze, Demir Çelik üretiminin merkezi ve okulu olmuş, yeni teknolojilerle fabrikalar kuran fabrikaları üretmiştir. Bugün ülkemizin her yerinde Karabük Demir Çelik fabrikalarının ve ağır sanayii işçisinin alın teri ve emeği vardır.

Son yıllarda ülkemizin her alanında yaşanan büyük değişim ve gelişim sürecini Karabük'te de yaşamakta özellikle de demir çelik sektöründe yaşanan büyük değişim ve atılımlar hepimizi gururlandırmaktadır.

Karabük Demir Çelik Fabrikaları’nın kuruluşunun 78.yılında başta devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere emeği geçen tüm devlet erkanını minnet ve şükranla anıyor; Karabük’ü bugüne getiren ve geleceğe taşıyacak olan bütün Karabüklü hemşerilerimizin “3 Nisan Kuruluş Günü’nü” kutluyorum.

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat 'ın 3 Nisan Karabük’ün kuruluşunun 78. yıl dönümü kutlama mesajı


Polat mesajında; “Cumhuriyet Kenti Karabük’ümüzün kuruluşunun 78. Yılı içerisinde bulunuyoruz.
 
Cumhuriyetimizin ilk ağır sanayisi olan (KARDEMİR) Karabük Demir Çelik Fabrikaları’nın temellerinin atılması ile Karabük 13 haneli bir köy iken, bugün şehri, ilçeleri, Üniversitesi ve Futbol Takımı ile Türkiye’nin önemli şehirleri arasındaki yerini almıştır.
 
Ülkemizde her ilin birbirinden farklı özellikleri vardır. Sanayi ve Turizm şehri olmasının yanında Karabük artık bir üniversite kenti olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir.
Karabük Demir Çelik Fabrikaları’nın temellerinin atılmasının ve Cumhuriyet Kenti Karabük’ümüzün kuruluşunun 78. Yıl dönümünde başta Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Karabük’ü Karabük yapan tüm değerli büyüklerimizi saygı ve rahmetle anıyorum.
 
Tüm Karabük Halkının 78. Yılını kutlar, saygı ve sevgilerimi sunarım.” 

Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy'un 3 Nisan Karabük’ün kuruluşunun 78. yıl dönümü kutlama mesajı


Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy, 3 Nisan Karabük’ ün ve Karabük Demir Çelik Fabrikalarının kuruluşunun 78.Yıldönümü münasebetiyle bir kutlama mesajı yayınladı.
Aksoy; “Ülkemizde şehirler kurtuluş günlerini kutlarken bizler kuruluş yıl dönümü kutlayan tek şehir olma özelliğini taşımaktayız, çünkü Karabük Cumhuriyetle birlikte sanayi kenti olarak ortaya çıkan bir şehirdir. Öğlebeli Köyüne bağlı 13 hanelik bir mahalle iken 3 Nisan 1937 yılında Demir Çelik Fabrikalarının temelinin atılması ile birlikte hızla gelişmiş büyümüş ve kent olarak büyürken ülkemizin sanayileşmesinde öncülük etmiştir.
 
Karabük, Cumhuriyet tarihimizde ülkemizin kalkınmasına büyük katı sağlamış, yurdumuzun her tarafında emeği olan bir şehirdir.
Bu duygu ve düşüncelerle, Karabük Demir Çelik Fabrikalarının Temellerinin Atılması ve Karabük’ün kurulmasında büyük emekleri geçen başta büyük önder Mustafa Kemal Atatürk, olmak üzere, dönemin devlet adamlarını ve fabrikanın çalışanlarını saygı ve rahmet anıyor, tüm Karabük Halkına saygı ve sevgilerimi sunuyorum.” dedi

AK Parti Karabük İl Başkanı Timurçin Saylar'ın 3 Nisan Karabük’ün kuruluşunun 78. yıl dönümü kutlama mesajı


AK Parti Karabük İl Başkanı Timurçin Saylar, Karabük Demir Çelik Fabrikalarının ve Karabük’ün kuruluşunun 78. Yıldönümü dolayısıyla kutlama mesajı yayınladı.
Başkan Saylar, 3 Nisan 1937 yılında yeni oluşum içerisinde olan Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk ağır sanayisi olan Karabük Demir Çelik Fabrikaları’nın temellerinin atılması ile 13 haneli bir köy olan Karabük’ün günümüzde Türkiye’nin ekonomik-sosyal hayatına yön veren bir konumda olduğunu belirtti.
 
Karabük’ün kurtuluşunu değil, kuruluşunu kutlayan tek Cumhuriyet kenti olduğunu ifade eden Saylar, mesajına şöyle devam etti; “Karabük’ün, Karabük Demir Çelik Fabrikaları’nın temellerinin atılmasının 78.yıldönümünü büyük gururla kutlayacağız. Karabük, Türkiye sanayisinin kalbi ve önemli bir lokomotifi görevi görmektedir. Ülkemizin ilerlemesinde, kalkınmasında birçok alanında emeği olan bir kente sahibiz. Hükümetimiz de KARDEMİR’e ve Karabük’e olan değerini her alanda belirtmektedir. KARDEMİR’e ve Karabük’e büyük önem ve destek vererek hem şehrimizim hem de KARDEMİR’imizin gelişmesine katkı sağlamaktadır. KARDEMİR, Türkiye sanayisinin kalbi olmanın dışında ülkenin birçok önemli sanayi kuruluşunun, barajların, köprülerin de mimarı olmuştur. Bizde her daim el ele, gönül gönüle vererek Karabük’ümüz için KARDEMİR’imiz için elimizden gelen mücadeleyi vermeye devam edeceğiz. Bu vesile ile Karabük’ümüzün ve KARDEMİR’imizin kurulmasında emeği geçen başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve dönemin devlet adamlarını saygı ve rahmet anıyor, tüm hemşerilerime saygı ve muhabbetlerimi sunuyorum. Karabük’ümüzün kuruluşunun 78. yılı kutlu olsun.”

Adalet ve Kalkınma Partisi Milletvekili Aday Adayı Prof. Dr. Burhanettin Uysal'ın 3 Nisan Karabük’ün kuruluşunun 78. yıl dönümü kutlama mesajı

Uysal yayınladığı mesajında; “Demir Çelik’in kalbi Karabük’ümüzün kuruluş, gurur ve mutluluk günüdür. Ülkemizin kalkınma dinamiklerinin hayata geçirildiği tarihtir.
Karabük şehri, Türkiye’nin imarında ve sanayileşmesinde köklü mihenk taşlarından bir olmanın haklı gururunu taşımaktadır. Karabük bugün sanayisiyle, 43 bin öğrenciye sahip üniversitesiyle, ilçeleriyle birlikte sahip olduğu tarihsel değerler ve doğal güzellikleriyle; sosyal, kültürel ve ekonomik alanlarda önemli bir yere gelmiştir. Tabi ki bu yeterli değildir. Karabük’ün kuruluş yıldönümünde bizlere düşen görev ise kurulduğundaki O ruh ile birlik ve beraberlik içerisinde  Karabük’ümüzü daha ileriye taşımanın ve her alanda öncü bir il olmasının mücadelesini vermektir.
Bu düşüncelerle, Karabük Demir Çelik Fabrikaları’nın temellerinin atılmasının ve Cumhuriyet Kenti Karabük’ümüzün kuruluşunun 78. yıldönümünü kutluyor, bu şehrin kurulmasında emekleri geçen başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve dönemin devlet adamlarını saygı ve rahmetle anıyor, tüm Karabüklü hemşehrilerime saygı ve sevgilerimi sunuyorum. ” dedi.

AK Parti Karabük Milletvekili aday adayı Mücahit Dönmez'in 3 Nisan Karabük’ün kuruluşunun 78. yıl dönümü kutlama mesajı


Dönmez, 3 Nisan 1937 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk ağır sanayisi olan Karabük Demir Çelik Fabrikaları’nın temellerinin atılması ile 13 haneli bir köy olan Karabük’ün, bugün modern Türkiye’nin ekonomik - sosyal ve kültürel anlamda önde gelen illeri arasında yer aldığını söyledi.
Dönmez mesajında ayrıca, “ Karabük o günden günümüze, Demir Çelik üretiminin merkezi ve okulu olmuş, yeni teknolojilerle fabrikalar kuran fabrikaları üretmiştir. Bugün ülkemizin her yerinde Karabük Demir Çelik fabrikalarının ve ağır sanayii işçisinin alın teri ve emeği vardır. Karabük Demir Çelik Fabrikaları’nın kuruluşunun 78.yılında başta Devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere emeği geçen tüm devlet adamlarını şükranla anıyorum” dedi.


Ak Parti Karabük Milletvekili aday adayı Sedat Namal'ın 3 Nisan Karabük’ün kuruluşunun 78. yıl dönümü kutlama mesajı

Sedat Namal, 3 Nisan 1937 tarihinde genç Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk ağır sanayisi olan Karabük Demir Çelik Fabrikaları’nın temellerinin atılması ile 13 haneli bir köy olan Karabük, bugün modern Türkiye’nin ekonomik - sosyal ve kültürel anlamda önde gelen illeri arasında yer aldığını söyledi.
Türkiye’de kurtuluşunu değil, kuruluşunu kutlayan tek il olan Cumhuriyet Kenti Karabük, bugünlere gelmesinde büyük katkıları olan, fabrikalar kuran fabrika unvanına sahip Karabük Demir Çelik Fabrikaları’nın temellerinin atılması ve Karabük’ün kuruluşunun 78. yıldönümünü kutlayacağız diyen Namal, mesajında şunları ifade etti:
“Türkiye sanayisinin kalbi olmanın dışında ülkenin birçok önemli sanayi kuruluşunun, barajların, köprülerin de mimarı olmuştur. Karabük’te ülkenin her köşesinden farklı bir renk ve kültür görebileceğimiz gibi, ülkemizin her köşesinde de Karabük’ün bir eserini görmemiz mümkündür. Bizden sonra gelecek nesillere teslim etmek için emanet aldığımız Karabük’ümüzü, hep birlikte, el ele, tek yürek halinde mücadelesini vererek, daha ileriye, hak ettiği konuma gelin birlikte taşıyalım. Bu vesile ile; Karabük’ün ve KARDEMİR’in kurulmasında emekleri geçen başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve dönemin devlet adamlarını saygı ve rahmet anıyor, tüm hemşehrilerime saygı ve muhabbetlerimi sunuyorum. Karabük’ümüzün kuruluşunun 78. yılı kutlu olsun" dedi.


3 NİSAN DEMİR ÇELİK FABRİKALARININ TEMELLERİNİN ATILMASI VE KARABÜK’ÜN KURULUŞUNUN 78. YILDÖNÜMÜ KUTLAMA PROGRAMI

3 NİSAN 2015 Cuma
 
Çelenk Sunum Töreni
Yer                       : Anıt Alanı-Yenişehir  
Saat                     : 10.00
Koordinasyon  : Valilik Özel Kalem Müd.-İl Milli Eğitim Müd.-Karabük Belediyesi
 
“Geçmişten Günümüze Karabük” Resim Sergisi 
Yer                       : KARES AVM  
Saat                     : 10.30
Koordinasyon  : Hikmet ŞEYHOĞLU&Karabük Gazeteciler ve İletişim Derneği


Mevlit  
Yer                       : Yenişehir Camii, Merkez Ulucamii ve 5000 Evler Merkez Camii  
Saat                     : 12.00
Koordinasyon  : Kardemir AŞ 

Panel  
Yer                       : Kardemir AŞ  
Saat                     : 14.00-16.00
Koordinasyon  : Kardemir AŞ 

Karabük Üniversitesi Fethi Toker G.S.T.F. Müzik Bölümü Öğretim Üyeleri: Doç. ECE KAPTANOĞLU (piyano), Doç.Dr. Özgül GÖK (keman) ve İstanbul Devlet Opera ve Bale Sanatçısı Özgecan GENÇER (soprano) tarafından icra edilecek  Müzik Dinletisi   
Yer                       : Kardemir AŞ  
Saat                     : 16.00-16.45
Koordinasyon  : Kardemir AŞ 

Kokteyl  
Yer                       : Kardemir AŞ  
Saat                     : 16.45-17.45
Koordinasyon  : Kardemir AŞ 
 
03 Nisan 2015 Atletizm Spor Etkinliği   

Yer                       : Çamlık Parkuru   
Saat                     : 14.00
Koordinasyon  : Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü 

03-04-05 Nisan 2015 Basketbol Turnuvası  

Yer                       : Merkez Spor Salonu     
Saat                     : 18.00
Koordinasyon  : Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü 

04 Nisan 2015 Masa Tenisi Müsabakaları    

Yer                       : Merkez Spor Salonu    
Saat                     : 10.00
Koordinasyon  : Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü 
 
04-05 Nisan 2015 Badminton Müsabakaları 
 
Yer                       : 100. Yıl Spor Salonu   
Saat                     : 10.00
Koordinasyon  : Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü 

04-05 Nisan 2015 Satranç Müsabakaları   

Yer                       : Karabük Öğretmen Evi   
Saat                     : 10.00
Koordinasyon  : Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.